Ten trik ogrodniczy z przyprawą powinien znać każdy. Pokazała mi go kwiaciarka
Podczas pielęgnacji kwiatów można nieopatrznie złamać łodygę rośliny. Wydaje się wtedy, że jest ona już do wyrzucenia. Podpowiadamy, jak uratować złamaną roślinę. Nie musisz spisywać jej na straty.
27.06.2023 15:02
Do złamania łodygi rośliny doniczkowej może dojść na wiele sposobów. W przypadku orchidei często zdarza się to podczas moczenia doniczek w wodzie. Łodyga może się też złamać, kiedy niesiemy kwiat ze sklepu i niechcący czymś go przygnieciemy. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jak uratować złamaną roślinę?
W chwili, kiedy uszkodzimy łodygę ulubionej rośliny, w naszych oczach pojawia się przerażenie. Okazuje się jednak, że taki kwiat wcale nie musi pójść na zmarnowanie. Przy odrobinie pomysłowości możesz go jeszcze uratować. Niezależnie, czy jest to kwiat doniczkowy, czy pojedynczy, będący częścią bukietu. Odkryliśmy magiczny składnik, który nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój roślin, ale też pomoże ocalić złamaną łodygę. Mowa tu o cynamonie, aromatycznej przyprawie, która ma szerokie zastosowanie w kuchni. Idealny do szarlotki, zimowego grzańca, a także jako dodatek do wielu innych deserów, czy dań kuchni orientalnej. Jak użyć go do "pierwszej pomocy" w przypadku roślin?
Co zrobić ze złamaną łodygą?
- Spryskaj uszkodzone miejsce wodą.
- Patyczek kosmetyczny zanurz w cynamonie.
- Przyprawę zaaplikuj na uszkodzoną łodygę.
- Weź nitkę i obwiąż złamanie - użyj patyczka jako stabilizatora.
Przyprawa zadziała odkażająco i zregeneruje zerwane połączenia w łodydze.
Cynamon jako nawóz
Przyprawa ta świetnie sprawdzi się również jako domowa odżywka do roślin. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jak użyć cynamonu jako nawozu? Weź opakowanie sproszkowanej przyprawy i wsyp jej dwie łyżeczki do ziemi w doniczce. Następnie cynamon wymieszaj z glebą. W ten sposób zabezpieczysz swoje kwiaty przed infekcjami grzybicznymi, szkodnikami i innymi mikrobami. Dzięki cynamonowi twoje rośliny będą też mocno odżywione i zaczną bujnie kwitnąć. Stosuj ten patent zawsze wtedy, kiedy nadejdzie pora nawożenia kwiatów doniczkowych.