To alternatywa dla tradycyjnych róż. Piwonia chińska zrobi furorę w ogrodzie
Piwonia chińska to jeden z najpiękniejszych kwiatów, która często nazywana jest "różą bez kolców". Naturalnie występuje w Azji, jednak można hodować ją również w naszym klimacie. Wyjaśniamy, jak uprawiać piwonię chińską.
08.09.2023 08:25
Z wyglądu do złudzenia przypomina dobrze znaną nam piwonię. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, wydzielając niezwykle intensywny zapach. Rozwijając się, ukazuje duże i mięsiste płatki, które stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu. Jeśli rozważasz zasadzenie piwonii chińskiej, dowiedz się, jak zadbać o roślinę, aby wiosną cieszyć się pięknymi kwiatami.
Jak uprawiać piwonię chińską?
Tak jak w przypadku piwonii lekarskiej, uprawa chińskiej odmiany nie jest trudna. Krzew potrzebuje stałego dostępu do światła, dlatego też powinieneś zapewnić mu słoneczne bądź półcieniste stanowisko, które należy osłonić od wiatru. Ziemia, w jakiej piwonia rozwinie się najszybciej, to taka, która jest żyzna, próchnicza, a przy tym wilgotna i o lekko kwaśnym odczynie. Piwonia całkiem dobrze znosi mrozy. Jednak w trakcie zimy powinno się zabezpieczyć krzew, np. folią. Jak już wspomnieliśmy, gleba, w której będzie wzrastać piwonia, powinna być zawsze lekko wilgotna. Regularne podlewanie jest tutaj kluczowe. Roślina doceni obfite nawadnianie raz w tygodniu, a latem, w trakcie upałów, nawet 2-3 razy w tygodniu. Wiosną i latem warto przeprowadzić zabieg ściółkowania, np. skoszoną trawą czy trocinami. Dzięki temu woda nie wyparuje tak szybko z gleby, co przełoży się na kondycję rośliny.
Nawożenie i przycinanie piwonii — co musisz wiedzieć?
Czy piwonie chińskie chorują? Tak, ale bardzo rzadko. Najczęściej dotykają je choroby grzybowe, których to można pozbyć się w łatwy sposób. Jeśli zauważysz, że na liściach i pąkach pojawiły się charakterystyczne plamy, przygotuj oprysk z szarego mydła. Po kilku dniach problem powinien zniknąć. Skoro jesteśmy już przy opryskach, nie można nie wspomnieć o nawozach. Czym i jak często nawozić piwonię chińską? Nadadzą się odżywki mineralne, dedykowane piwoniom — kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym. Zamiast gotowego nawozu, możesz przygotować równie skuteczną, ale domową wersję odżywki. Wykorzystaj do tego fusy po kawie, skórki od banana czy gnojówkę z pokrzywy.