To drzewo to "żywa skamieniałość". Kiedy zrzuca liście, przyciąga tłumy ludzi
Każdego roku w listopadzie w górski rejon Zhongnan w Chinach zjeżdżają się tłumy turystów. Wszystkich przyciąga liczące 1400 lat drzewo Ginkgo biloba, które w niezwykle widowiskowy sposób zrzuca swoje liście. Ten niezwykły spektakl zapiera dech w piersiach.
Nazwa Ginkgo biloba kojarzy nam się głównie z suplementami m.in. wzmacniającymi pamięć i koncentrację. Nie jest to zły trop, ponieważ wyciąg z tego niezwykłego drzewa ma wiele prozdrowotnych właściwości. Powinieneś jednak wiedzieć, że ta roślina jest niezwykła z wielu powodów. Słynie m.in. jako "żywa skamieniałość". Szczególną sławą cieszy się okaz, który rośnie przy pewnym buddyjskim klasztorze w Chinach.
Czemu drzewo Ginkgo biloba jest niezwykłe?
Ginkgo biloba to łacińska nazwa miłorzębu. Drzewo to jest niezwykłe z kilku powodów. Przede wszystkim rosło już w czasach dinozaurów i dziś wygląda dokładnie tak samo jak w tamtych czasach. To właśnie dlatego mówi się, że jest "żywą skamieniałością". Co ciekawe, przez długi czas sądzono, że miłorzęby wyginęły wskutek masowej wycinki. Dopiero pod koniec XVII wieku odkryto, że to nieprawda i sprowadzono nasiona Ginkgo biloba do Europy.
Na tym nie kończą się rewelacje na temat miłorzębu. Jest to bowiem roślina wyjątkowo długowieczna. Botanicy uważają, że może żyć nawet 3500 lat. Naturalnie występuje na terenie prowincji Zheijang we wschodniej części Chin. W całym kraju (a także w Japonii) jest uważane za święte i sadzone przy buddyjskich świątyniach. Właśnie na terenie jednej z nich znajduje się bardzo stary okaz Ginkgo biloba, który każdego roku przyciąga rzesze turystów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z roślinami
Jak wspomnieliśmy, nie bez powodu miłorząb jest wykorzystywany do produkcji suplementów. Wyciąg z jego liści pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Dobrze wpływa także na układ krążenia — usprawnia przepływ krwi i zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów. Pomaga również opóźnić proces starzenia.
Czym Ginkgo biloba przyciąga turystów?
Miłorząb to bardzo okazałe drzewo. Może osiągać nawet 40 metrów wysokości. Jego drobne liście kształtem przypominają miniaturowe wachlarze, a jesienią zmieniają barwę na intensywnie żółtą lub — jak wolą niektórzy — złotą. Gdy spadają na ziemię, wygląda to niezwykle malowniczo. Właśnie z tego powodu jeden z okazów Ginkgo bibloba przyciąga w listopadzie tłumy turystów.
Słynne na cały świat drzewo ma 1400 lat i rośnie na terenie buddyjskiej świątyni Gu Guanyin w górskim regionie Zhongnan, w Chinach. Każdego roku w listopadzie zrzuca na ziemię morze żółtych listków, które przykrywają ziemię niczym delikatny, złoty dywan. Ten naturalny proces stanowi niezwykle ciekawe i malownicze widowisko. Każdego roku tłumy turystów i fotografów z całego świata zmierzają w górski rejon Chin, by zobaczyć go na własne oczy i uwiecznić na zdjęciach.