To klucz do wyhodowania lawendy. Szybko się rozrośnie i zakwitnie piękniej niż kiedykolwiek
Jeśli stworzysz jej odpowiednie warunki, będzie pięknie prezentować się w ogrodzie lub na balkonie przez wiele lat. Zanim zdecydujesz się na jej hodowanie, powinieneś wiedzieć, jaka ziemia będzie najlepsza do lawendy oraz w jakim miejscu ją zasadzić. Zdradzamy te i inne tajniki uprawy tej pięknej rośliny o niezwykłym zapachu.
Lawenda, przez swój niezwykły zapach oraz piękny wygląd, jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych, a także balkonowych. Nie ma dużych wymagań, ale jeśli chcesz, by bujnie się rozrastała i wypuszczała dużo kwiatów, musisz odpowiednio o nią zadbać. Ważne jest m.in. jaka ziemia zostanie wykorzystana do zasadzenia lawendy, ile światła będzie padać na roślinę oraz jak będziesz ją przycinać.
Jakie warunki stworzyć dla lawendy?
Lawendę możesz sadzić wiosną — od początku kwietnia — lub jesienią — najpóźniej w pierwszym tygodniu października. Umieść ją na słonecznym stanowisku. Sadzonki powinny być oddalone od siebie o ok. 30-40 cm, by mogły swobodnie się rozrastać. Nie umieszczaj ich w zagłębieniach. Lawenda wymaga dobrej cyrkulacji powietrza, więc powinna być sadzona na skarpach lub podwyższonych rabatach. Pamiętaj również o zapewnieniu odpowiedniej ziemi do sadzenia lawendy. Od jej jakości oraz pH zależy, czy roślina dobrze się przyjmie i będzie prawidłowo rosnąć.
Jaka ziemia jest najlepsza do lawendy?
Jakość i rodzaj podłoża mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju lawendy.
- Lawenda potrzebuje dobrze przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej gleby. Jeśli ziemia jest gliniasta, przekop ją z piaskiem lub kompostem. Jeśli podłoże nie jest dobrze zdrenowane, do dołka, w którym zasadzisz lawendę, włóż trochę drobnych kamieni.
- Specjaliści radzą sadzić lawendę w glebie o odczynie zasadowym (o pH od 6,5 do 7,5). Najlepiej byłoby, gdyby zawierała dużo wapnia. Jeśli ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna, musisz zwapnować ją kredą lub dolomitem.
Jaka odżywka jest potrzebna do ziemi dla lawendy?
Lawenda ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o nawożenie ziemi. Wiosną warto rozłożyć wokół krzaczków ok. 2 cm kompostu. Jeśli chcesz pobudzić wzrost rośliny i dostarczyć do gleby trochę wapnia, możesz również stosować nawóz ze skorupek jaj.
Co musisz wiedzieć o przycinaniu lawendy?
Odpowiednie cięcie lawendy sprawia, że roślina pięknie się rozkrzewia i wypuszcza dużo nowych gałązek. W pierwszym roku nierozkrzewione sadzonki należy przyciąć jesienią o połowę. W kolejnych latach gałązki wystarczy skrócić o ok. 1/3. Skracaj tylko ubiegłoroczne odcinki, ponieważ obcięcie starszych pędów może zablokować przyrost nowych. Cięcie pielęgnacyjne przeprowadź również wczesną wiosną. Skup się wtedy na usunięciu chorych, uszkodzonych oraz złamanych gałązek.