PoradyLajfhakiTo nie szpaki kradną twoje czereśnie! Są inni dzicy złodzieje, którzy się nimi zajadają

To nie szpaki kradną twoje czereśnie! Są inni dzicy złodzieje, którzy się nimi zajadają

kto kradnie czereśnie, fot. Youtube/AnimalsReview
kto kradnie czereśnie, fot. Youtube/AnimalsReview
19.07.2023 13:15

Każdy, kto ma w ogrodzie czereśnie, latem zauważa, że owoce znikają z gałęzi. Dzieje się to zazwyczaj szybko i w niewyjaśnionych okolicznościach. Sprawdź, kto kradnie czereśnie z twoich upraw.

Nad tematem pochylili się leśnicy z Nadleśnictwa Szczecinek, którzy złapali złodziei na gorącym uczynku. Wszystko zarejestrowały ukryte kamery, a filmik trafił do sieci i wywołał niemałe zdziwienie. Wiele osób, widząc co rusz znikające kolejne czereśnie, podejrzenia kieruje na szpaki. To one zazwyczaj cieszą się, zajadając smakowite owoce. Jak się jednak okazuje, nie tym razem...

Kto kradnie czereśnie z drzew?

Prawdziwymi winowajczyniami są wiewiórki. Te małe, puchate i rudawe zwierzątka znane są z jedzenia orzechów oraz gromadzenia licznych zapasów na zimę. W okresie zimowym mieszkają w dziuplach, a poza tym sezonem mają własne gniazda. Zazwyczaj wybierają opuszczone mieszkania po srokach lub gawronach i urządzają je po swojemu. Warto dodać, że wiewiórki są sprytniejsze niż myślimy, ponieważ tworzą po kilka gniazd. Robią to, aby mieć miejsce do przechowywania zapasów. Wiewiórki (poza orzechami) jedzą także nasiona, pędy roślin, grzyby, owady i owoce. Często też spożywają larwy, ptaki oraz jaja. Krótko mówiąc, dostosowują swój jadłospis do dostępnego im pożywienia.

Czego nie wiesz o wiewiórkach?

Ciekawostką jest fakt, że zwierzątka te nie zasypiają w sen zimowy, a śpią tylko podczas mocnych mrozów. Natomiast kiedy zima jest łagodna, to nie śpią w ogóle, ale też nie wychodzą z dziupli. W pozostałych porach roku wiewiórki są najbardziej aktywne rano lub po południu, właśnie wtedy można je spotkać, kiedy szukają jedzenia. Zbierają liczne zapasy jedzenia, które rozmieszczają po kilku dziuplach. Na dodatek nie wszystko ze swoich spiżarni zjadają, co wpływa na rozsiewanie roślin po różnych częściach ogrodów lub parków. W efekcie zwierzątko nieświadomie zasadza w twoim ogrodzie nowe odmiany, wynagradzając poniesione straty czereśni.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także