PoradyLajfhakiTo ostatni moment, by przyciąć tuje. Za rok będą się lepiej krzewiły

To ostatni moment, by przyciąć tuje. Za rok będą się lepiej krzewiły

Tuje to bardzo popularne krzewy. Wiele osób chętnie wybiera je do ogrodu na żywopłot. Mają one zatem dwie funkcje - ozdobną oraz zapewniającą prywatność. Dowiedz się, jak przycinać tuje, aby rosły bujnie i zdrowo każdego roku.

jak przycinać tuje fot. freepik
jak przycinać tuje fot. freepik

Krzewy te nie są wymagające pod kątem uprawy i pielęgnacji. Mimo to ważnym aspektem jest ich przycinanie. Jest to ważne, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem i nie wiesz, jak przycinać tuje - wszystko Ci wyjaśnimy.

Dlaczego tak ważne jest, aby przycinać tuje?

Istotnym etapem pielęgnacji tui jest ich przycinanie. Ma ono na celu nie tylko nadanie im pożądanego kształtu, to też forma kontrolowania ich wielkości. Dlaczego? Ponieważ zbyt gwałtowny rozrost ich gałęzi może spowodować, że zaczną one uginać się pod własnym ciężarem. To odbije się na ich kwitnieniu i wyglądzie. Przycinanie tui umożliwi też pojawieniu się nowych pędów. Dowiedz się, kiedy przycina się tuję i jak zrobić to prawidłowo.

Jak pobudzić tuje do wzrostu? Fot. Freepik
Jak pobudzić tuje do wzrostu? Fot. Freepik

Kiedy przycinać tuję?

Tuję powinno się przycinać w połowie marca lub na początku kwietnia. Wcześniejsze przycinanie tui może narazić ją na przemarznięcie. W sezonie krzew ten powinno się przyciąć 2-3 razy. Drugi raz najlepiej zrobić to w czerwcu, a trzeci raz w sierpniu, najlepiej do połowy miesiąca. Robi się tak, ponieważ młode gałęzie muszą zdrewnieć przed okresem zimowym. Rada od nas: nie przycinaj tui podczas deszczu! Wtedy narazisz ją na rozwój chorób grzybowych. Najlepiej robić to w słoneczny, cieplejszy dzień.

Tuje brązowieją Fot. Freepik
Tuje brązowieją Fot. Freepik

Jak przycinać tuje?

Przycinanie tui zależne jest od pory roku. W każdej z nich się różni. W pierwszym cięciu przycinaj pędy nie więcej niż na 1/2 ich długości. Wtedy usuwaj też uschnięte lub przymarznięte gałęzie. To sprawi, że tuja będzie się lepiej rozkrzewiała. W drugim cięciu wygląda to tak samo, zaś w trzecim - w sierpniu - gałęzie tui skróć o 1 do maksymalnie 2 centymetrów. To pobudzi krzew to intensywnego krzewienia się. Pamiętaj też o odpowiednim nawożeniu tui. Jeśli zauważysz, że brązowieje, zastosuj nawóz do iglaków przeciwko brązowieniu igieł lub nawóz do iglaków wzmacniający wybarwienie igieł. Dzięki temu Twoje tuje zawsze będą mocno zielone.