Zalej łyżkę tych odpadów litrem wody raz na 2 tygodnie. Tuje zazielenią się jak nigdy
Wśród drzew i krzewów ogrodowych popularnością cieszą się tuje. Są one bardzo efektowne nie tylko w formie żywopłotów. Chociaż nie wymagają szczególnej uprawy i są dość proste w pielęgnacji, w pierwszych latach ich życia niezbędna będzie im Twoja pomoc. Mamy dla Ciebie wskazówkę, czym nawozić tuję, aby rosła bujna i piękna w Twoim ogrodzie.
16.04.2023 08:57
Tuja, chociaż najczęściej występuje jako żywopłot w ogrodzie, może mieć też inne miejsce. Doskonale bowiem komponują się w ogrodzie w formie stożkowej, kolumnowej czy też kulistej - szczególnie z innymi roślinami. Chcesz wiedzieć, czym nawozić tuję? Mamy na to rewelacyjny sposób!
Tuja, a może jednak żywotnik?
Tuja to drzewko z rodziny zimozielonych drzew i krzewów. Jej prawidłową nazwą jest żywotnik. Wywodzi się z Ameryki Północnej i Azji. Jednak w ogrodach uprawia się na całym świecie jej liczne odmiany. Popularną jest tuja szmaragd czy tuja danica - w formie kulistej. W Polsce ten gatunek sadzi się najczęściej w parkach i na cmentarzach. Jej gałązki są wiotkie i bardzo gęste, zazwyczaj aż do samej ziemi. Pędy pokrywają gęsto przylegające do siebie płaskie i łuskowate liście. Tuja wyróżnia się wyraźnym żywicznym zapachem. Czym nawozić tuję, aby rosła szybko i bujnie?
Mikoryza, czyli to, co tuja bardzo lubi
Mikoryza jest nazywana przez ogrodników związkiem roślin z niektórymi odmianami grzybów. Wchodzą one ze sobą w symbiozę. Dlatego tuja staje się dla grzyba żywicielem. Oddaje mu potrzebne składniki odżywcze. Jednak roślina mimo to na tym nie traci. Dlaczego? Ponieważ grzyby pomagają jej w pobieraniu z gleby kluczowych dla niej składników odżywczych - następuje wobec nich wymiana. Mikoryza stosowana jest u tych roślin, które mają z natury stosunkowo słabe korzenie. I właśnie przez to nie mogą prawidłowo siebie odżywić. Najczęściej stosuje się: borowiki, koźlaki, kanie, rydze. Można też kupić gotowe grzybnie w płynie.
Czym nawozić tuję?
Można też zastosować domowy nawóz do tui. Taki nawóz organiczny najczęściej robi się z kompostu lub obornika. Świetnie uzupełnią braki składników mineralnych i poprawią strukturę gleby, w której rośnie żywotnik. Zaleca się stosować je przynajmniej raz w sezonie. Dobrze sprawdzą się jako nawóz też produkty z naszej kuchni, takie jak: woda po gotowaniu kalafiora, ziemniaków czy fasolki. Ważne, aby była bez soli! Do zakwaszenia gleby wykorzystaj fusy po kawie. Przygotujesz z nich wywar lub wymieszasz e z gotowym nawozem w płynie.