PoradyLajfhakiZalej łyżkę tych odpadów litrem wody raz na 2 tygodnie. Tuje zazielenią się jak nigdy

Zalej łyżkę tych odpadów litrem wody raz na 2 tygodnie. Tuje zazielenią się jak nigdy

czym nawozić tuję? fot. Getty images
czym nawozić tuję? fot. Getty images

16.04.2023 08:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wśród drzew i krzewów ogrodowych popularnością cieszą się tuje. Są one bardzo efektowne nie tylko w formie żywopłotów. Chociaż nie wymagają szczególnej uprawy i są dość proste w pielęgnacji, w pierwszych latach ich życia niezbędna będzie im Twoja pomoc. Mamy dla Ciebie wskazówkę, czym nawozić tuję, aby rosła bujna i piękna w Twoim ogrodzie.

Tuja, chociaż najczęściej występuje jako żywopłot w ogrodzie, może mieć też inne miejsce. Doskonale bowiem komponują się w ogrodzie w formie stożkowej, kolumnowej czy też kulistej - szczególnie z innymi roślinami. Chcesz wiedzieć, czym nawozić tuję? Mamy na to rewelacyjny sposób!

Tuja, a może jednak żywotnik?

Tuja to drzewko z rodziny zimozielonych drzew i krzewów. Jej prawidłową nazwą jest żywotnik. Wywodzi się z Ameryki Północnej i Azji. Jednak w ogrodach uprawia się na całym świecie jej liczne odmiany. Popularną jest tuja szmaragd czy tuja danica - w formie kulistej. W Polsce ten gatunek sadzi się najczęściej w parkach i na cmentarzach.  Jej gałązki są wiotkie i bardzo gęste, zazwyczaj aż do samej ziemi. Pędy pokrywają gęsto przylegające do siebie płaskie i łuskowate liście. Tuja wyróżnia się wyraźnym żywicznym zapachem. Czym nawozić tuję, aby rosła szybko i bujnie?

Jak pobudzić tuje do wzrostu? Fot. Freepik
Jak pobudzić tuje do wzrostu? Fot. Freepik

Mikoryza, czyli to, co tuja bardzo lubi

Mikoryza jest nazywana przez ogrodników związkiem roślin z niektórymi odmianami grzybów. Wchodzą one ze sobą w symbiozę. Dlatego tuja staje się dla grzyba żywicielem. Oddaje mu potrzebne składniki odżywcze. Jednak roślina mimo to na tym nie traci. Dlaczego? Ponieważ grzyby pomagają jej w pobieraniu z gleby kluczowych dla niej składników odżywczych - następuje wobec nich wymiana. Mikoryza stosowana jest u tych roślin, które mają z natury stosunkowo słabe korzenie. I właśnie przez to nie mogą prawidłowo siebie odżywić.  Najczęściej stosuje się: borowiki, koźlaki, kanie, rydze. Można też kupić gotowe grzybnie w płynie. 

Co robić żeby tuja szybciej rosła, fot. freepik
Co robić żeby tuja szybciej rosła, fot. freepik

Czym nawozić tuję?

Można też zastosować domowy nawóz do tui. Taki nawóz organiczny najczęściej robi się z kompostu lub obornika. Świetnie uzupełnią braki składników mineralnych i poprawią strukturę gleby, w której rośnie żywotnik. Zaleca się stosować je przynajmniej raz w sezonie. Dobrze sprawdzą się jako nawóz też produkty z naszej kuchni, takie jak: woda po gotowaniu kalafiora, ziemniaków czy fasolki. Ważne, aby była bez soli! Do zakwaszenia gleby wykorzystaj fusy po kawie. Przygotujesz z nich wywar lub wymieszasz e z gotowym nawozem w płynie.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także