PoradyTrzymam na balkonie papierową torbę. Przez całe lato mam święty spokój

Trzymam na balkonie papierową torbę. Przez całe lato mam święty spokój

Trik z papierową torbą to doskonały sposób, by pozbyć się os. Fot. Genialne.pl
Trik z papierową torbą to doskonały sposób, by pozbyć się os. Fot. Genialne.pl

31.08.2023 17:40

Irytują cię osy krążące wokół stołu na balkonie czy w ogrodzie i zastanawiasz się, jak je odstraszyć? Wykonaj trik z papierową torbą, a owady szybko odlecą w siną dal. To proste i genialne rozwiązanie można stosować od wiosny aż do późnego lata.

Dlaczego papierowa torba odstraszy osy?

Widziałeś kiedyś gniazdo os? Jeśli nie, wyjaśniamy: ma owalny kształt i białawą, szarawą lub lekko żółtawą barwę. Jest wykonane z papieru, który osy wytwarzają, przeżuwając spróchniałe drewno. Konstrukcja ta przypomina nieco właśnie ściśniętą u góry papierową torbę. Oczywiście ludzkie oko od razu zauważy różnicę, ale osy da się w ten sposób oszukać. A ponieważ owady te nie lubią zbliżać się do obcych gniazd, atrapa z papierowej torby doskonale sprawdzi się do ich odstraszania. Warto zawiesić ją na balkonie, tarasie czy w ogrodzie już wiosną, gdy królowe szukają miejsca na założenie siedziby dla swojego roju. Z pewnością nie osiedlą się w pobliżu innego gniazda. Z kolei późnym latem, gdy owady denerwują cię swoją obecnością, fałszywe gniazdo sprawi, że nie będą podlatywały zbyt blisko.

Co odstrasza osy? Fot. Freepik
Co odstrasza osy? Fot. Freepik

Jak wykonać trik z papierową torbą?

Wykonanie atrapy gniazda os jest banalnie proste. Weź papierową torbę (pewnie często dostajesz je w sklepach lub kupując jedzenie na wynos) i uformuj z niej kulkę na kształt prawdziwego gniazda os. Następnie w jej górnej części przywiąż sznurek lub nitkę. Ostatnim krokiem jest przymocowanie straszaka na osy nad stołem na balkonie czy tarasie lub w ogrodzie, w pobliżu miejsca, gdzie najczęściej wypoczywasz lub grillujesz. Owady będą omijały tę konstrukcję szerokim łukiem.

Trik z papierową torbą doskonale odstrasza osy. Fot. Genialne.pl
Trik z papierową torbą doskonale odstrasza osy. Fot. Genialne.pl

Co zrobić, żeby osy nie wlatywały do domu?

Trik z papierową torbą dobrze sprawdza się na zewnątrz. A jak odstraszyć osy, by nie wlatywały do domu? Jest kilka sposobów, które warto wypróbować.

  • Wykorzystaj zioła, których zapachy działają odstraszająco na osy: oregano, bazylię, miętę lub majeranek. Ustaw je w doniczkach w okolicy okien lub przy drzwiach balkonowych.
  • Spryskaj framugi drzwi i okien olejkami eterycznymi. Najlepszy efekt dają olejek z drzewa herbacianego oraz goździkowy.
  • Spryskaj okna i drzwi (możesz również meble na balkonie lub w ogrodzie) octem. Pamiętaj jednak, że jego zapach szybko się ulatnia, więc preparat trzeba aplikować dość często.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także