PoradyLajfhakiOsy uciekną, gdzie pieprz rośnie. Nie znoszą tego zapachu

Osy uciekną, gdzie pieprz rośnie. Nie znoszą tego zapachu

sposób na osy, fot. Getty Images
sposób na osy, fot. Getty Images
04.08.2023 14:05

Właśnie latem jest ich najwięcej, przez co boi się ich wiele osób. Niestety nie zyskały sobie dobrej sławy, mimo że są potrzebne w naszym ekosystemie i nie należy ich zabijać. Sprawdź sposób na osy, który skutecznie je odstraszy.

W przeciwieństwie do swoich koleżanek — pszczół, są odbierane przez ludzi o wiele gorzej. Z pewnością ma na to wpływ ich jad, który może być śmiertelnie niebezpieczny. Jednak wiele osób zapomina o tym, że osy pozbywają się mszyc, mączniaków, a nawet gąsienic. Dlatego warto je skutecznie odgonić, a nie zabijać.

Domowy sposób na osy

Owady te wabi do ogrodów i domów słodki zapach np. napojów, ciast, owoców, a nawet perfum. Dlatego należy zawsze sprzątać po sobie te produkty oraz ich resztki. Jednak nie często da się uniknąć wizyty os. Wtedy należy wykorzystać olejek goździkowy, którego zapach jest dla nich drażniący. Przygotuj spray, który skutecznie i szybko odstraszy owady. Wystarczy zmieszać olejek z wodą w proporcji 1:1, a następnie rozpylić w miejscach, gdzie najczęściej osy przylatują. Można spryskać nim okna, drzwi oraz meble ogrodowe.

Closeup on the Asian yellow legged Hornet wasp,  Vespa velutina, a recently introduced threat to honeybees
Closeup on the Asian yellow legged Hornet wasp, Vespa velutina, a recently introduced threat to honeybees

Jak zachować się po użądleniu osy?

Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy uczuleni na ich jad. Jeśli nie, to nie ma czego się obawiać, ponieważ opuchlizna szybko zejdzie i po ukąszeniu nie zostanie nawet ślad. Jak możemy przeczytać w artykule WP Kobieta:

Nie musimy martwić się o usunięcie żądła, ponieważ osa nie zostawia go w ciele człowieka. Miejsce po użądleniu wystarczy przemyć wodą z mydłem, a następnie zrobić okład z octu lub cytryny. Przyda się również kompres chłodzący.

Natomiast jeśli twoje ciało zaczyna puchnąć i masz kłopoty z oddychaniem, musisz niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Stan ten może doprowadzić nawet do śmierci.

Obraz

Pozostałe sposoby na owady

  • W pobliżu okien zasadź trawę cytrynową, której aromatu nie znoszą osy i inne owady. Można kupić w sklepie olejek o tym zapachu i przygotować z niego spray.
  • Fusy po kawie to tanie i ekologiczne rozwiązanie do walki z osami. Wystarczy je wysuszyć, a następnie podpalić w żaroodpornym naczyniu. Zapach palonej kawy jest dla tych owadów nie do zniesienia.
 
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także