Turbulencje będą występować nawet 3 razy częściej niż teraz. Naukowcy mają dowody
Turbulencje to jedna z niedogodności, na które od czasu do czasu trafia się w samolocie. Naukowcy uważają, że w najbliższych latach zjawisko to będzie się nasilać. Wszystko przez zmiany klimatyczne.
Chyba każdy, kto podróżował samolotem, zna te nagłe drgania, w które wpada maszyna. Wiele osób panicznie się ich boi, ale specjaliści uspokajają, że jest to tylko niedogodność, przeważnie niestanowiąca żadnego zagrożenia. Ich występowanie przynosi jednak spore straty liniom lotniczym. Na to, że sytuacja się zmieni, nie ma raczej szans. Naukowcy uważają, że zjawisko turbulencji będzie się nasilać i występować coraz częściej.
Czym są turbulencje w samolocie?
Turbulencje to nagłe drgania mas powietrza, do których dochodzi w miejscach, gdzie ich ruch zostaje nagle zakłócony. Pasażerowie odczuwają je jako wstrząsy. Najczęściej przyczynami turbulencji są prądy konwekcyjne (powstają, gdy ogrzane masy powietrza unoszą się, tworząc chmury), burze lub uskoki wiatrów. Zjawisko turbulencji pojawia się także w miejscu spotkania dwóch frontów pogodowych, a także tam, gdzie występują przeszkody geograficzne, np. na wysokości masywów górskich lub na styku lądu i morza. Najgorsze są tzw. turbulencje czystego nieba, które występują przy ładnej pogodzie i są trudne do przewidzenia. Siłę turbulencji ocenia się według 3-stopniowej skali. 1 oznacza lekkie drgania (nie zakłócają pracy personelu pokładowego), a 3 to wstrząsy silniejsze od grawitacji, które sprawiają, że osoby nieprzypięte pasami bezpieczeństwa mogą zostać wypchnięte w górę, a następnie rzucone o podłogę.
Dlaczego turbulencje będą się nasilać?
Naukowcy z Uniwersytetu w Reading (USA) zaczęli badać zjawisko turbulencji w samolocie już 10 lat temu. Przeprowadzili szereg symulacji, z których wynika, że w kolejnych dziesięcioleciach wstrząsy w czasie podróży lotniczych będą zdarzały się coraz częściej. Dotyczy to przede wszystkim najbardziej niebezpiecznych turbulencji czystego nieba. W latach 2009-2018 to zjawisko zaskakiwało załogę podczas 28 procent lotów. Z prognoz wynika, że w latach 2050-2080 wstrząsy mogą pojawiać się 2 lub nawet 3 razy częściej, szczególnie na najbardziej ruchliwych trasach. Zdaniem naukowców wszystkiemu winny jest kryzys klimatyczny. Postępujące ocieplenie klimatu wpływa na częstsze występowanie prądów konwekcyjnych, które powodują turbulencje w samolocie. Jednym ze środków zapobiegawczych, które chce wdrożyć branża lotnicza, jest jak najszybsze przejście na bardziej zrównoważone paliwo, które będzie mniejszym obciążeniem dla klimatu.
Jak zachowywać się w samolocie, gdy pojawiają się turbulencje?
Technologia pozwala załodze samolotu wykryć turbulencje, zanim maszyna w nie wpadnie (wyjątkiem są turbulencje czystego nieba, o których wspominaliśmy). Uważaj więc na komunikaty przekazywane przez kapitana i personel pokładowy. Kiedy zostanie nadana informacja, że należy zapiąć pasy, zachowaj spokój i zastosuj się do tej instrukcji. Możesz mieć zapięte pasy przez całą podróż, dzięki czemu będziesz zabezpieczony również na wypadek turbulencji czystego nieba. Pamiętaj, że turbulencje nie powodują nagłej katastrofy samolotu. W wyniku wstrząsów jego wysokość zmienia się maksymalnie o ok. 6 m.