PoradyTwój telefon się przegrzewa? Wiemy, jaki jest tego powód

Twój telefon się przegrzewa? Wiemy, jaki jest tego powód

Dlaczego telefon się nagrzewa, fot. YouTube/VillaSoporteTécnico
Dlaczego telefon się nagrzewa, fot. YouTube/VillaSoporteTécnico
Adrianna Trusiuk
28.09.2023 11:31

Nagrzewanie się telefonu podczas ładowania czy upalnego dnia to normalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać w nas niepokoju. Problem zaczyna się wtedy, kiedy telefon wręcz parzy w dłonie. Nie oznacza to nic dobrego. Dlaczego telefon się przegrzewa? Wyjaśniamy.

Każde urządzenie elektroniczne nagrzewa się w mniejszym lub większym stopniu. Mowa tu o komputerze, telewizorze, lodówce czy właśnie smartfonie. Ten ostatni nagrzewa się szczególnie często. O ile dzieje się tak w trakcie ładowania czy wtedy, kiedy panuje upał, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak powtarza się to częściej, niezależnie od pogody czy użytkowania, to czas na oddanie telefonu do serwisu.

Dlaczego telefon się przegrzewa?

Każdy smartfon wyposażony jest w układ scalony, na który składa się modem telekomunikacyjny, karta graficzna, procesor i modem łączności WI-FI. Dzięki nim smartfon łączy w sobie funkcje komputera i telefonu. Z pewnością nie raz zauważyłeś, że urządzenie najszybciej i najmocniej nagrzewa się wtedy, kiedy grasz w grę czy nagrywasz film. Dzieje się tak dlatego, że eksploatowane podzespoły zwyczajnie emitują ciepło wprost do obudowy telefonu. W ten sposób smartfon "chroni się" przed uszkodzeniem. Sytuacja ma się podobnie w przypadku ładowania. Najnowocześniejsze smartfony są wyposażone w duże baterie, które ładują się wyjątkowo szybko. To wszystko ze względu na to, że dołączane do nich ładowarki dostarczają prądu o bardzo wysokim natężeniu, co prowadzi do nagrzania.

Dlaczego telefon się nagrzewa, fot. Adobe Stock
Dlaczego telefon się nagrzewa, fot. Adobe Stock

Co zrobić z przegrzewającym się smartfonem?

Telefon nagrzewa się także w upalne dni czy podczas długiej rozmowy telefonicznej. To całkowicie naturalne zjawisko. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy smartfon zaczyna wręcz parzyć w dłonie — nawet wtedy, kiedy korzystamy z niego dosłownie przez chwilę. Drugim znakiem alarmowym jest szybkie rozładowywanie się baterii. To znak, że telefon doznał poważnego uszkodzenia, a dalsze użytkowanie mogłoby spowodować zwarcie, a tym samym stać się niebezpieczne. Taki smartfon należy niezwłocznie oddać do serwisu w celu naprawy.

Dlaczego telefon się nagrzewa, fot. Adobe Stock
Dlaczego telefon się nagrzewa, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także