PoradyLajfhakiTych rzeczy nie rób w Zaduszki. Pech przyczepi się do ciebie na dobre

Tych rzeczy nie rób w Zaduszki. Pech przyczepi się do ciebie na dobre

czego nie robić w Zaduszki, fot. Getty Images
czego nie robić w Zaduszki, fot. Getty Images

21.10.2023 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest bardzo ważnym świętem każdej jesieni. W ten dzień wspominamy wszystkich zmarłych, a uroczystość polega pod chrześcijańską tradycję. Jednak okazuje się, że nie zawsze tak było, a wiąże się z tym dużo wierzeń ludowych. Sprawdź czego nie robić w Zaduszki.

Z pewnością każdy z nas pamięta szkolną lekturę "Dziady", gdzie pojawia się dokładny opis obrzędu. Okazuje się, że nie jest to fikcja literacka, a dawny obrzęd starosłowiański, który miał miejsce właśnie w Zaduszki. Wtedy ludzie komunikowali się z duszami zmarłych, aby zyskać ich przychylność. Jednak z czasem tradycja ta odeszła w niepamięć, ale przesądy pozostały.

Czym są Zaduszki?

Co roku dzień ten jest ściśle powiązany z poprzedzającym go dniem Wszystkich Świętych. Wtedy pogrążamy się w zadumie nad naszym losem oraz sensem egzystencji, jak również modlimy się za dusze zmarłych. Według wierzeń katolickich niektóre z nich mogą znajdować się w czyśćcu, a pacierz ma pomóc im przedostać się do nieba i uzyskać zbawienie. Mimo to wiele osób nadal wierzy w przesądy, które wynikają z ludowych tradycji. Okazuje się, że jeśli nie będziemy ich przestrzegać, to pech nie odpuści nas przez najbliższy rok.

Obraz

Czego nie robić 2 listopada ?

Noc zaduszkowa to czas, w którym dusze zmarłych powracają na ziemię, aby poszukiwać wśród żywych pomocy lub modlitwy. Dlatego przez wieki utrwaliły się zasady, których warto wtedy przestrzegać. W przeciwnym razie nie narażamy tylko siebie, ale też, według tradycji, możemy zaszkodzić przychodzącym duszom. Oczywiście wiele osób nie traktuje ludowych wierzeń poważnie.

  • Pod żadnym pozorem nie wychodź w Zaduszki z domu po zmroku, czyli zachodzie słońca. Tak samo nie powinno się planować wtedy dalekich podróży, aby nie spotkać na swojej drodze dusz zmarłych.
  • Nie wolno w ten dzień hałasować oraz wykonywać prac domowych. W przeciwnym razie możemy przestraszyć lub zranić odwiedzające nas w domach dusze zmarłych.
  • Ostre przedmioty powinny znaleźć się w szufladzie, aby nie przecięły drogi podróżującym duszom. Nie wolno nimi wymachiwać, a jeśli już musimy ich użyć, to róbmy to z głową.
  • W Zaduszki powinniśmy trzymać się z daleka od kościoła i wszelkich nabożeństw.
  • Również spluwanie w Zaduszki nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może rozdrażnić dusze zmarłych.
romskie obchody wszystkich świętych fot. Pixabay
romskie obchody wszystkich świętych fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także