PoradyLajfhakiTych ziół unikaj latem. One mogą ci poważnie zaszkodzić

Tych ziół unikaj latem. One mogą ci poważnie zaszkodzić

Jakie zioła szkodzą latem, fot. Freepik
Jakie zioła szkodzą latem, fot. Freepik
04.07.2023 17:40

Zioła to przede wszystkim aromatyczny dodatek do dań.  Okazuje się jednak, że w upalne dni stosowanie niektórych z nich może być niebezpieczne. Zdradzamy, jakie zioła szkodzą latem.

Zioła mają pozytywny wpływ na nasz organizm: uspokajają, poprawiają metabolizm, oczyszczają. Niestety niektóre z nich pod żadnym pozorem nie powinny być spożywane latem.

Czym jest ziołolecznictwo?

Alternatywą dla farmakologii jest ziołolecznictwo. To medycyna naturalna, którą stosuje się na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Korzenie tej metody sięgają starożytności i chociaż jest ona bardzo popularna, nadal budzi kontrowersje. Ziołolecznictwo pomaga leczyćzaburzenia snu, metabolizmu, układu nerwowego, pokarmowego i wątroby, wspiera też pracę nerek. Udowodniono, że rumianek ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, uśmierza też ból. Melisa, zaś uspokaja, mięta pomaga w dolegliwościach żołądkowych. Mimo to latem stosowanie niektórych ziół nie jest korzystne, a może być nawet niebezpieczne! Poniżej lista tych, które powinniśmy jak najszybciej wykluczyć z diety.

Obraz

Jakie zioła szkodzą latem?

Nie mamy dobrej wiadomości dla miłośników ziół. Niektóre gatunki spożywane latem są niebezpieczne dla naszego zdrowia! Mają światłouczulające działanie (zwiększają wrażliwość na światło słoneczne). Objawy pojawiają się po zbyt długim przebywaniu na słońcu i oczywiście wypiciu konkretnych ziół. Wtedy właśnie dochodzi do niepożądanych reakcji w organizmie. Niepokojącym znakiem są nagłe wypryski, przebarwienia czy wysypka. Oto lista ziół, których pod żadnym pozorem nie stosuj latem.

  • Rumianek

Działa on korzystnie na układ trawienny, uspokaja i przywraca równowagę organizmu. Niestety spożywany w okresie od czerwca do października wywołuje światłouczulenie.

  • Dziurawiec

Zapobiega wahaniom nastroju, pomaga zasnąć i wspiera układ trawienny. W okresie letnim jest szkodliwy. Wszystko ze względu na większą ekspozycję organizmu na promienie słoneczne.

  • Skrzyp polny

Wspiera regenerację skóry w przypadku choćby łuszczycy. Niestety latem wzmacnia szkodliwe działanie promieni UV na skórę i doprowadza do silnych objawów uczuleniowych.

  • Nagietek

Pomaga na stany zapalne, problemy skórne, czy wrzody żołądka. Jednak picie naparów z niego w okresie letnim powoduje poparzenia skóry, reakcje alergiczne i przebarwienia odsłoneczne.

  • Arcydzięgiel

picie herbat z niego poprawia pracę układu pokarmowego, a maść działa rozgrzewająco i przeciwbólowo. Latem jednak lepiej go nie stosować, ponieważ doprowadza do poparzeń i przebarwień. 

Objawy na skórze, po stosowania naparów i kosmetyków z tych ziół i przebywaniu na słońcu, pojawiają się do 48 godzin. Wysypka występuje najczęściej na twarzy, przedramionach, czy karku. 

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także