PoradyLajfhakiUdrożni zlew i zlikwiduje brzydki zapach lepiej niż "kret"

Udrożni zlew i zlikwiduje brzydki zapach lepiej niż "kret"

nieprzyjemny zapach z odpływu fot. genialne.pl
nieprzyjemny zapach z odpływu fot. genialne.pl

01.08.2023 18:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gąbki do mycia garnków i ściereczki do naczyń, które często przechowujemy w zlewie, stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Co zrobić, gdy zacznie się wydzielać nieprzyjemny zapach z odpływu? Oto kilka praktycznych wskazówek na temat czyszczenia zlewu w kuchni!

Czyszczenie zlewu w kuchni to proces, który powinien zacząć się od użycia gąbki, którą dokładnie przetrzyj cały zlew. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek plamy, natychmiast je usuń. Do większości przebarwień na zlewie wystarczy mieszanka octu i sody lub cytryny i sody: zwilż zlew cytryną, lub octem, posyp sodą, odczekaj parę minut, wyszoruj miękką ściereczką i spłucz. Oprócz usuwania plam, soda z cytryną działa też bakteriobójczo.

Jak dbać o zlew na co dzień

Smród z odpływu to problem, który może być spowodowany przez bakterie. Mogą być one niewidoczne, ale zapach, który wydostaje się z odpływu, jest niemożliwy do zignorowania. Przyczyną jest zaleganie resztek jedzenia w odpływie. Problem ten jest szczególnie widoczny w domach, w których używana jest zmywarka. W takim przypadku zlew nigdy nie jest dobrze spłukiwany większą ilością wody, co prowadzi do zalegania resztek jedzenia, które po prostu się psują w rurach. Codziennie zalewaj odpływ zlewu wrzątkiem. Dzięki temu woda z resztkami jedzenia będzie się odpowiednio przemieszczać w rurach.

nieprzyjemny zapach z odpływu fot. freepik
nieprzyjemny zapach z odpływu fot. freepik

Sposób na brzydki zapach ze zlewu

Zasyp odpływ porcją sody i zostaw na kilkanaście minut. Następnie zalej go delikatnie gorącą wodą, a dopiero później przepłucz porządnie bieżącą wodą. Dzięki temu zlew rzadziej będzie się zatykać, a soda zapobiegnie powstawaniu brzydkich zapachów. W przypadku uporczywych zapachów zasyp odpływ sodą i zalej go samym octem. Następnie przepłucz zlew.

Jeśli nie masz octu i sody, to rozpuść tabletkę do zmywarki w gorącej wodzie i wlej do zlewu. Możesz rozpuścić ją najpierw w zatkanym korkiem zlewie, wtedy dodatkowo jeszcze wyczyści Ci zlew, zanim zadziała w samym odpływie. Możesz zainwestować w gęstsze sitko, które zapobiegnie wpadaniu większych odpadków do odpływu. Pamiętaj, że istnieją pewne rzeczy, których nie wolno wlewać do zlewu! Zapchany odpływ może narazić Cię na dodatkowe koszty. Raz w roku dobrze jest wyczyścić syfon pod zlewem. Dzięki temu pozbędziesz się zalegającego tam brudu, który również jest źródłem nieprzyjemnych zapachów.

nieprzyjemny zapach z odpływu fot. genialne.pl
nieprzyjemny zapach z odpływu fot. genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także