UrodaMakijażUE wzięła się za brokat. Nie ulegaj panice i samodzielnie zrób błyszczący proszek

UE wzięła się za brokat. Nie ulegaj panice i samodzielnie zrób błyszczący proszek

Kobieta z brokatem na dłoniach
Kobieta z brokatem na dłoniach
Źródło zdjęć: © Getty Images | ASIFE
20.12.2023 11:45

Od 16 października tego roku na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży brokatu wykonanego z tworzywa sztucznego, a także innych produktów, które zawierają mikrogranulki. Nie musisz rezygnować z ulubionej ozdoby. Możesz zrobić brokat samodzielnie. To prostsze niż się wydaje.

Naukowcy i ekolodzy od lat biją na alarm — nasza planeta jest w coraz gorszym stanie. W trosce o nasze wspólne dobro organizacje proekologiczne walczą o poprawę warunków życia na Ziemi. Władze Unii Europejskiej nie pozostają obojętne. 16 października tego roku zakazano sprzedaży brokatu oraz produktów zawierających mikrogranulki plastiku.

Zakaz ustanowiono w ramach planu władz, aby do 2050 roku stać się pierwszym kontynentem na świecie, który byłby neutralny dla klimatu. Zarówno brokat jak i mikrogranulki zanieczyszczają środowisko. Czy oznacza to, że już więcej nie kupisz ulubionego toppera czy brokatu do paznokci? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Unijny zakaz sprzedaży brokatu. Co z naszymi ulubionymi kosmetykami?

Brokat to jeden z najpopularniejszych komponentów w kosmetykach przeznaczonych do makijażu oraz paznokci. Półki w drogeriach aż uginają się pod ozdobnymi, holograficznymi pyłkami i topperami, które mienią się na wiele odcieni. Czy unijna dyrektywa oznacza, że nie kupimy ich już w sklepie? Nie. Brokaty, które trafiły do sklepów przed wejściem zakazu w życie, mogą być sprzedawane aż do wyczerpania zapasów. To ostatni moment na zakupy.

Jak przygotować ekologiczny brokat w domu?

Doktor chemii, Urszula Koss-Wierzbicka, w materiale opublikowanym w programie Dzień Dobry TVN pokazała, jak przygotować brokat w zaciszu domowego ogniska. To prostsze, niż mogłoby się wydawać, a do tego całkowicie ekologiczne. Potrzebujesz trzech łyżek soli lub cukru (drobnego), barwnika spożywczego o dowolnym kolorze, a także butelki z atomizerem wypełnionej wodą.

Jak zrobić brokat?

Składniki sypkie umieść w misce i dodaj do nich kroplę barwnika spożywczego. Jeśli chcesz uzyskać intensywny kolor, możesz dodać więcej barwika. Następnie spryskaj całość wodą. Mgiełka powinna być możliwie jak najdelikatniejsza. Na końcu wymieszaj wszystkie składniki i… gotowe. Tak przygotowanego brokatu możesz użyć do ozdobienia paznokci. Jeśli chcesz wykorzystać brokat jako cień do powiek, zastąp sól cukrem. Sól mogłaby podrażnić oczy i delikatną skórę twarzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także