InspiracjeŚwiąteczneUkraińcy na choince wieszają pająki. To zaskakująca tradycja

Ukraińcy na choince wieszają pająki. To zaskakująca tradycja

Ozdoba pająk na choince
Ozdoba pająk na choince
Źródło zdjęć: © Getty Images | pr2is

03.12.2023 14:52, aktual.: 03.12.2023 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okazuje się, że co kraj to obyczaj. Dla wielu z nas obecność pająków w domu to prawdziwa zmora, która przyprawia o ciarki na plecach. Jednak nie w Ukrainie, gdzie pająki w formie bombek na choinkę to tradycja świąt Bożego Narodzenia. Skąd się wzięła i na czym polega?

Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do ubierania świątecznych drzewek w lampki oraz bombki, a sklepy mają w ofercie ich całe mnóstwo w różnorodnych kolorach, kształtach oraz konkretnych motywach. Jednak chyba nikt w Polsce nie stroi choinki w pajęczynę lub bombki w kształcie pająków, a robią to nasi wschodni sąsiedzi.

Choinka i pająki?

Dla wielu te zwierzęta są przerażające i zawsze staramy się w humanitarny sposób pozbywać się ich z domu. Warto dodać, że w naszej kulturze ludowej wierzono, że "szczęśliwy dom, gdzie pająki są" dlatego nigdy nasi przodkowie nie robili im krzywdy, a ich obecność uznawali, za dobry omen. Bardzo podobnie było w Ukrainie, a tradycja ta ma swoją legendę o dobrym pawuczku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do dziś istnieje wiele wersji tej historii, jednak każda z nich ma takie samo zakończenie. Uboga rodzina przyniosła do domu choinkę na święta, jednak nie było ich stać na kupienie dekoracji. Te głośne rozmowy miały usłyszeć pająki, które w nocy z 24 na 25 grudnia oplotły ją swoimi sieciami. Rano rodzina zobaczyła mieniące się w słońcu złoto-srebrne girlandy, co przyniosło jej szczęście i nigdy nie cierpieli już niedostatku.

Inna historia mówi o tym, że na przyniesionym do domu drzewku były pająki, których gospodyni nie usunęła. Zostały więc one na choince, a w ramach wdzięczności udekorowały ją swoimi sieciami. To właśnie motyw pomocnego pająka, którego obecność przynosi szczęście.

Jak wygląda ta tradycja dzisiaj?

Dla wielu z pewnością ta legenda nie jest przekonująca, ponieważ pająki nie wpisują się w klimat świąt Bożego Narodzenia. Zazwyczaj podczas przedświątecznych porządków wypraszamy je z domu, niż zapraszamy do uwicia pajęczyn. Jednak nie trzeba poszukiwać żywego okazu, aby mieć szczęście.

Choinka z motywem pająka to nieodłączny element ukraińskiej tradycji.
Choinka z motywem pająka to nieodłączny element ukraińskiej tradycji.© Freepik

W Ukrainie wykonuje się ręcznie ozdoby pająków, czyli pawuczków przy pomocy sznurka i drutu. Również tak samo robi się sztuczne pajęczyny, które śmiało zastępują tradycyjne łańcuchy choinkowe. Dawniej na choinkach naszych dziadków wisiały srebrzyste lametty, które również mogą zastąpić pajęczą sieć. Natomiast jeśli komuś nie podoba się ten efekt, to może zdecydować się na elegancką bombkę w kształcie pająka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także