PoradyUrlop bez dzieci? Taki wyjazd może uratować małżeństwo

Urlop bez dzieci? Taki wyjazd może uratować małżeństwo

Urlop bez dzieci może być dobry dla wszystkich członków rodziny. Fot. Freepik
Urlop bez dzieci może być dobry dla wszystkich członków rodziny. Fot. Freepik

12.07.2023 09:19

Wyjazd na rodzinne wakacje dla opiekunów w większości przypadków nie oznacza wypoczynku. Cały czas trzeba przecież biegać za dziećmi, smarować je kremem do opalania, wymyślać zabawy, pilnować posiłków... Coraz więcej par decyduje się na urlop bez dzieci.

Rodzinne spędzanie czasu jest ważne, ale opiekunowie też muszą czasem odpoczywać i znaleźć czas tylko dla siebie. Niestety wyjazd na wakacje z dziećmi zwykle oznacza dla dorosłych te same obowiązki co w domu. Zmienia się tylko sceneria. W efekcie po powrocie nie są wcale wypoczęci, tylko jeszcze bardziej zmęczeni. Podpowiadamy, jak zorganizować urlop bez dzieci, by skorzystała na tym cała rodzina.

Co daje urlop bez dzieci?

Wyjazd bez dzieci to przede wszystkim chwila wytchnienia od codziennej rutyny i rodzicielskich obowiązków. Nie trzeba myśleć bez przerwy o tym, by maluch miał zapewnione atrakcje, regularnie jadł, był czysty itp. Dorośli mają w końcu czas na prawdziwy odpoczynek. To, że chcą przez kilka dni odsapnąć, nie oznacza przecież, że nie kochają swoich dzieci czy że są złymi rodzicami! Urlop bez dzieci to również okazja, by para spędziła trochę czasu tylko we dwoje. W codziennym pędzie często nie ma czasu na intymność, romantyczne spacery czy kolacje. Podczas wakacji spędzanych tylko we dwoje, dorośli mogą nadrobić zaległości. Wiele par, które decydują się na takie rozwiązanie, przyznaje później, że wspólny wyjazd ożywił ich związki, a niektórym pozwolił nawet wyjść z małżeńskiego kryzysu.

Urlop bez dzieci może uratować związek. Fot. Freepik
Urlop bez dzieci może uratować związek. Fot. Freepik

Jak spędzić urlop bez dzieci?

Jeśli chcesz spędzić urlop bez dzieci, zacznij od znalezienia dla nich odpowiedniego opiekuna na czas swojego wyjazdu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nic im się nie stanie. Mniejsze pociechy z pewnością ucieszy wyjazd do dziadków lub wujostwa. Nastolatki chętnie spędzą czas w domach swoich znajomych lub na koloniach czy obozach. Kiedy już zapewnisz dzieciakom atrakcje na czas swojego urlopu, możesz zacząć planować, jak spędzisz czas z partnerem. Tak naprawdę ograniczają cię tylko twoja inwencja i zasobność portfela. Możecie wyjechać na egzotyczną wycieczkę, zaszyć się w domku na Mazurach lub po prostu wspólnie poleniuchować we własnym domu. Najważniejsze jest to, żebyście spędzali czas razem, odpoczywając od codziennych obowiązków.

Urlop bez dzieci pomaga partnerom zbliżyć się do siebie. Fot. Freepik
Urlop bez dzieci pomaga partnerom zbliżyć się do siebie. Fot. Freepik

Jak przygotować dziecko do spędzania wakacji osobno?

Psychologowie podkreślają, że spędzanie urlopu bez dzieci może przynieść korzyści każdej ze stron. Nie tylko rodzice potrzebują przecież odpoczynku od codziennej rutyny. Dzieci również ucieszą się, gdy nie będą przez chwilę musiały trzymać się domowych reguł. Przy okazji zyskają możliwość zacieśnienia relacji z dziadkami czy innymi członkami rodziny. Jeśli wyślesz je na kolonie lub obóz, dodatkowo będą uczyć się samodzielności (przy pierwszym takim wyjeździe weź jednak pod uwagę, że mogą tęsknić i prosić o skrócenie go). Ważne jest jednak, by odpowiednio przygotować swoje pociechy do spędzania wakacji osobno. Psycholożka i terapeutka Angelika Szelągowska-Mironiuk tłumaczy w rozmowie z serwisem WP Kobieta:

Dziecko potrzebuje wiedzieć, że rodzice wyjadą gdzieś sami i powinno rozumieć, że nie jest to "kara" za jego zachowanie albo odrzucenie przez rodziców. Czasami dziecko może bowiem uważać, że rodzice zostawiają je, gdyż maja go dość - maluch powinien wiedzieć, że tak nie jest, a rodzice w dalszym ciągu kochają go i chcą być blisko niego.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także