PoradyW lodówce ciągle zbiera się woda? Znajdź jeden mały otwór i rozwiąż ten problem

W lodówce ciągle zbiera się woda? Znajdź jeden mały otwór i rozwiąż ten problem

dlaczego w lodówce zbiera się woda, fot. Genialne.pl
dlaczego w lodówce zbiera się woda, fot. Genialne.pl
24.04.2023 10:36

Czy wiesz, dlaczego w lodówce zbiera się woda? Ten problem jest dość powszechny i doświadczyło go zapewne wiele osób. Jak go rozwiązać?

Jak wiadomo żadna kuchnia nie może obejść się bez lodówki. Jednak czasami to niezbędne urządzenie zaczyna szwankować i na jego tylnych ściankach zbiera się woda. Wówczas nie musisz jeszcze dzwonić do specjalisty. Ten problem jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie.

Skąd bierze się woda w lodówce?

Jeżeli twoja lodówka nie ma systemu No Frost (który kontroluje poziom wilgoci i zapobiega osadzaniu się szronu), to na jej tylnej ściance oraz w komorach może zbierać się woda. Co jest tego przyczyną? Najpewniej problem stanowi zatkany odpływ odszraniania. To mały otwór połączony z rurką spustową. Jest on zlokalizowany na tylnej ściance lodówki (tuż nad szufladą na warzywa). Z pewnością nie będziesz miał problemów z jego zlokalizowaniem. Służy do odprowadzania wody. Jeżeli jednak coś go zatka (osad, resztki jedzenia, szlam), to nie może spełniać swojej funkcji.

dlaczego w lodówce zbiera się woda, fot. gettyimages
dlaczego w lodówce zbiera się woda, fot. gettyimages

Jak odetkać zablokowany otwór spustowy?

To zadanie jest naprawdę bardzo proste. Zrobisz to za pomocą przetykacza do czyszczenia odpływu skroplin, który znajduje się na wyposażeniu lodówki. Jeżeli z jakichś względów go nie posiadasz, to możesz dokupić ten gadżet w sklepie. Dzięki niemu woda będzie mogła swobodnie spływać, a także odparowywać. Oczywiście do udrożnienia odpływu możesz także użyć innych przedmiotów. Do tego celu dobrze sprawdzi się także drucik. Natomiast nie stosuj wykałaczek czy patyczków — mogą łatwo się złamać i utknąć w odpływie. Później będziesz miał duże trudności z wyciągnięciem kawałków drewna z odpływu.

dlaczego w lodówce zbiera się woda, fot. gettyimages
dlaczego w lodówce zbiera się woda, fot. gettyimages

Jak udrożnić mocno zatkany odpływ?

Jeżeli otwór spustowy został mocno zablokowany, to musisz uciec się do radykalniejszych rozwiązań. Wymieszaj wodę z sodą oczyszczoną i taki roztwór nabierz do strzykawki. Następnie powoli wprowadzaj go do ujścia odpływu. Rób to do momentu, aż usłyszysz, że woda kapie do miski odpływowej. Ona dość szybko odparuje, a ty będziesz mógł wreszcie cieszyć się drożnym odpływem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także