DomW moim domu wiecznie był grzyb. Odkąd wieszam tak pranie, zniknął!

W moim domu wiecznie był grzyb. Odkąd wieszam tak pranie, zniknął!

Jak suszyć pranie, żeby uniknąć grzyba na ścianach?
Jak suszyć pranie, żeby uniknąć grzyba na ścianach?
Źródło zdjęć: © Genialne

31.10.2023 17:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Suszenie prania w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nadprogramowa wilgoć może zamienić się w grzyba na ścianach. Jak wiadomo, przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Wyjaśniamy, jak tego uniknąć.

W okresie jesienno-zimowym poziom wilgoci znacznie się zwiększa, także w naszych domach. Postawienie suszarki z praniem w niewielkim pomieszczeniu może skutkować pojawieniem się pleśni na ścianach. Na szczęście można tego uniknąć. Przedstawiamy kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów.

Optymalna wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 40 do 60 proc. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wilgotności jest szkodliwy dla zdrowia. Może pojawić się kaszel, katar, ból głowy, problemy skórne, a nawet alergia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak suszyć pranie, żeby uniknąć grzyba na ścianach?

Suszenie prania w niewielkim pomieszczeniu to ryzyko pleśni na ścianach. Można tego uniknąć. Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku prostych zasad. Pierwsza z nich dotyczy samego prania. Zadbaj o to, aby zostało dobrze odwirowane, najlepiej dwa razy. Dzięki temu większość rzeczy wyciągniętych z pralki będzie niemalże sucha.

Postaraj się nie przeładowywać bębna. W trakcie segregowania brudnych ubrań pogrupuj je według grubości. Jako pierwsze wypierz cienkie tkaniny. Po wypraniu powieś je na suszarce w dużych odległościach. Wówczas powietrze będzie miało szansę w pełni dotrzeć do ubrania, przez co wyschnie szybciej. Po dwóch, trzech godzinach wstaw kolejne pranie. W ten sposób nie podniesiesz poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Kolejność wieszania prania ma znaczenie

Część ubrań, zwłaszcza tych wykonanych z chłonnych materiałów takich jak wełna czy bawełna, możesz powiesić na kaloryferze. W ten sposób wyschną szybciej. Nie zapomnij o bluzach, swetrach czy kardiganach z zapięciem — w trakcie rozwieszania prania powinno się je rozpiąć.

Po wywieszaniu prania otwórz okna, bez względu na pogodę. Wietrzenie pomieszczeń przez 10-15 minut dziennie polepszy cyrkulację powietrza i zapobiegnie zbieraniu się wilgoci na ścianach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także