DomW moim domu wiecznie był grzyb. Odkąd wieszam tak pranie, zniknął!

W moim domu wiecznie był grzyb. Odkąd wieszam tak pranie, zniknął!

Suszenie prania w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nadprogramowa wilgoć może zamienić się w grzyba na ścianach. Jak wiadomo, przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Wyjaśniamy, jak tego uniknąć.

Jak suszyć pranie, żeby uniknąć grzyba na ścianach?
Jak suszyć pranie, żeby uniknąć grzyba na ścianach?
Źródło zdjęć: © Genialne

31.10.2023 17:19

W okresie jesienno-zimowym poziom wilgoci znacznie się zwiększa, także w naszych domach. Postawienie suszarki z praniem w niewielkim pomieszczeniu może skutkować pojawieniem się pleśni na ścianach. Na szczęście można tego uniknąć. Przedstawiamy kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów.

Optymalna wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 40 do 60 proc. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wilgotności jest szkodliwy dla zdrowia. Może pojawić się kaszel, katar, ból głowy, problemy skórne, a nawet alergia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak suszyć pranie, żeby uniknąć grzyba na ścianach?

Suszenie prania w niewielkim pomieszczeniu to ryzyko pleśni na ścianach. Można tego uniknąć. Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku prostych zasad. Pierwsza z nich dotyczy samego prania. Zadbaj o to, aby zostało dobrze odwirowane, najlepiej dwa razy. Dzięki temu większość rzeczy wyciągniętych z pralki będzie niemalże sucha.

Postaraj się nie przeładowywać bębna. W trakcie segregowania brudnych ubrań pogrupuj je według grubości. Jako pierwsze wypierz cienkie tkaniny. Po wypraniu powieś je na suszarce w dużych odległościach. Wówczas powietrze będzie miało szansę w pełni dotrzeć do ubrania, przez co wyschnie szybciej. Po dwóch, trzech godzinach wstaw kolejne pranie. W ten sposób nie podniesiesz poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Kolejność wieszania prania ma znaczenie

Część ubrań, zwłaszcza tych wykonanych z chłonnych materiałów takich jak wełna czy bawełna, możesz powiesić na kaloryferze. W ten sposób wyschną szybciej. Nie zapomnij o bluzach, swetrach czy kardiganach z zapięciem — w trakcie rozwieszania prania powinno się je rozpiąć.

Po wywieszaniu prania otwórz okna, bez względu na pogodę. Wietrzenie pomieszczeń przez 10-15 minut dziennie polepszy cyrkulację powietrza i zapobiegnie zbieraniu się wilgoci na ścianach.