PoradyLajfhakiW moim oknie zawsze wisi papierowa torba. Rozwiązuje irytujący problem

W moim oknie zawsze wisi papierowa torba. Rozwiązuje irytujący problem

jak odstraszyć osy, fot. Genialne
jak odstraszyć osy, fot. Genialne

12.09.2023 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon letni dobiega końca, co nie oznacza, że denerwujące nas owady odchodzą wraz z nim. Właśnie teraz — czując zbliżającą się porę chłodną — szukają odpowiedniego miejsca do zasiedlenia. Podpowiadamy prosty sposób na to, jak odstraszyć osy.

Wiele osób boi się tych małych owadów, ponieważ niektórzy są uczuleni na ich jad. Po ukąszeniu zaczynają puchnąć, przez co dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jednak jest to niewielki odsetek ludzi. Większość z nas po prostu irytuje się, kiedy wokół domu (a nawet wewnątrz) pojawiają się osy. Jednak, zamiast tracić nerwy, warto przygotować skuteczne odstraszacze.

Jak odstraszyć osy?

Bardzo często do walki z osami wybieramy specjalistyczną chemię, która jest skuteczna, ale wywołuje więcej szkody niż pożytku dla nas. Możemy nabawić się niemałych kłopotów ze zdrowiem przez ich stosowanie. Warto więc znaleźć złoty środek, który będzie bezpieczny oraz skuteczny. Najlepiej wybrać naturalne sposoby rodem z kuchennej szafki, ponieważ są tanie i ekologiczne. Jak odstraszyć osy? Przede wszystkim zapachami:

  • ziół (np. mięty, rozmarynu, bazylii);
  • warzyw (np. czosnku);
  • owoców cytrusowych (m.in. pomarańczy);
  • olejków eterycznych;
  • kawy.

Już niewielka ilość wystarczy, aby wytworzyć dla os barierę nie do przejścia. Warto przygotować spray odstraszający z olejku eterycznego oraz wody w proporcji 1:1. Spryskane nim futryny, ramy okienne oraz meble ogrodowe będą naturalnymi straszakami na osy.

Domowy spray na osy z octu i olejku, fot. Freepik
Domowy spray na osy z octu i olejku, fot. Freepik

Domowa zmyłka dla os

Można odstraszyć osy zwykłą papierową torbą, którą każdy ma w swoim domu. Metoda ta nie wymaga dużego nakładu pracy, a będzie działać przez cały sezon. Wystarczy mocno zgnieść torbę w kulkę, a następnie przymocować do niej sznurek lub wstążkę. Teraz kluczowe w tej metodzie jest miejsce, w którym należy torbę powiesić. Powinna ona znaleźć się tam, gdzie najczęściej spotykamy osy (np. na balkonie lub tarasie). Atrapa musi być widoczna, aby działała, dlatego nie umieszczaj jej w samym kącie, a raczej w centralnej części. Metoda ta zadziała, ponieważ zgnieciona torba będzie przypominać osom gniazdo. Oznacza to dla nich, że dany teren już jest zajęty przez inne owady, przez co będą odlatywać daleko w poszukiwaniu nowego miejsca, a ty nie będziesz ich oglądać.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także