InspiracjeMiejscaW tym miejscu gwiazdy widać jak na dłoni. To najciemniejszy region w Polsce

W tym miejscu gwiazdy widać jak na dłoni. To najciemniejszy region w Polsce

Nocne niebo i spadająca gwiazda
Nocne niebo i spadająca gwiazda
Źródło zdjęć: © Getty Images | 4kodiak
05.11.2023 14:04

Jeśli lubisz patrzeć nocą w niebo, powinieneś odwiedzić to miejsce. Jest tam tak ciemno, jak nigdzie indziej w Polsce. To prawdziwy raj dla miłośników astronomii. Przebywając tam, możesz podziwiać na nieboskłonie aż 2000 ciał niebieskich.

Niebo w wielu miejscach na świecie jest obecnie zanieczyszczone światłem. Oznacza to, że tylko w nielicznych lokalizacjach panuje prawdziwa ciemność. W Polsce ok. 94% ludności mieszka pod niebem, na którym nocą widać zanieczyszczenia świetlne. Tymczasem dopiero w prawdziwej ciemności możemy w pełni obserwować to, co dzieje się nocą na nieboskłonie. Miejsc, w których widać wszystkie gwiazdy, jest jak na lekarstwo. Jednym z nich jest istniejący od 14 lat Izerski Park Ciemnego Nieba.

Czym jest Izerski Park Ciemnego Nieba?

Izerski Park Ciemnego Nieba zajmuje obszar 75 km kwadratowych, po dwóch stronach granicy polsko-czeskiej, w dolinie rzek Izery i Jizerki. Powstał w 2009 roku jako pierwszy park ciemnego nieba w Europie i pierwsze transgraniczne miejsce tego typu na świecie. Z inicjatywą wyszedł Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, a przy realizacji projektu współpracowali naukowcy oraz leśnicy z Polski oraz Czech. Wszystkim przyświecał jeden cel — zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia świetlnego nieba oraz zachęcenie ludzi do zgłębiania piękna kosmosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego park powstał akurat w Górach Izerskich?

Obszar, który ostatecznie stał się Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba, nie został wybrany przypadkowo. To najciemniejsze miejsce w całej Polsce. Góry Izerskie leżące przy granicy z Czechami są terenem słabo zaludnionym. Dodatkowo doliny rzek otaczają górskie szczyty, co sprawia, że nie dociera tam światło z okolicznych miejscowości. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego tłumaczą, że dzięki temu jest tam ok. 20 razy ciemniej niż w miastach.

Każdy, kto był w pogodną noc w dolinie rzeki Izery, np. nocując w schronisku Orle, twierdzi, że widok nieba zapiera dech w piersiach. Na nieboskłonie widać 2000 ciał niebieskich. Droga Mleczna ciągnie się aż po horyzont! Jeśli jesteś miłośnikiem astronomii lub po prostu lubisz obserwować gwiazdy, powinieneś rozważyć wyprawę w ten rejon kraju.

Gdzie jeszcze znajdują się parki ciemnego nieba?

Na całym świecie jest tylko kilkanaście parków ciemnego nieba. Większość jest zlokalizowana w Kanadzie oraz USA, ale kilka znajduje się w Europie. W Polsce, poza Izerskim Parkiem Ciemnego Nieba, działa Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". Utworzono go w 2013 r. na obszarze blisko 114 hektarów. Znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a konkretnie dwóch parków krajobrazowych: Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego. Uzupełnia się z pobliskim Parkiem Ciemnego Nieba "Połoniny" na Słowacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także