NewsyWymówienie nazwy tej miejscowości to sztuka. Znajduje się w Polsce

Wymówienie nazwy tej miejscowości to sztuka. Znajduje się w Polsce

Krajobraz polskiej wsi z domami i belami słomy
Krajobraz polskiej wsi z domami i belami słomy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Lukas Knop
02.11.2023 16:27

Sworne Gacie, Stary Bógdopomóż czy Rozpłucie Pierwsze to tylko trzy z kilkudziesięciu absurdalnych nazw miejscowości w Polsce. To i tak nic w porównaniu do pewnego miasta znajdującego się na Podlasiu. Nazwa jest tak długa, że wymówienie jej za pierwszym razem graniczy z cudem.


Język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie, bowiem funkcjonuje w nim wiele zaimków i przyimków, które są naprawdę trudne do opanowania. Fleksja, liczebniki czy końcówki żywotne i nieżywotne sprawiają problem niejednej dorosłej osobie.

Nazwy miast są równie wyjątkowe jak sam język. Część z nich jest bardzo zabawna, a część można porównać do łamańca językowego. Jedna z takich miejscowości znajduje się na Podlasiu. Jej nazwa jest ta długa, że wymówienie sprawia trudność nawet rodowitym mieszkańcom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska miejscowość o najdłuższej nazwie. Znajduje się na Podlasiu

Podlasie słynie z pięknych krajobrazów, niezwykłej architektury, bogatej historii charakterystycznej gwary białostockiej. Na Podlasiu nie usłyszysz zdania "daj to mamie", a "daj dla mamy". To gwara białostocka, która znacząco różni się od wymowy warszawskiej, obowiązującej w większości Polski (poza Krakowem i Poznaniem).

To właśnie na Podlasiu znajduje się miejscowość o najdłuższej nazwie w Polsce. Składa się aż z 20 znaków. Jak brzmi nazwa? To Siemieniakowszczyzna. Przysiółek znajduje się w powiecie hajnowskim w gminie Narewka. To urocze, wręcz dzikie miejsce, w którym aż roi się od pól i lasów. Warto zatrzymać się na dłużej w jednej z pobliskich agroturystyk.

Dziwne nazwy miejscowości

Podlasie słynie z zabawnych nazw miejscowości. Siemieniakowszczyzna to jedna z nich. Jednak niedaleko niej znajdują się Grzymały Szczepankowskie, Mieleszkowce Zalesiańskie czy Wojny-Szuby Włościańskie. W trakcie podróży warto wypatrywać tabliczek z nazwami miejscowości.

Fani łamańców językowych zakochają się w Kaszubach. Ten niezwykły region pełen krystalicznie czystych jezior jest znany z zabawnych nazw miejscowości. To właśnie na Kaszubach znajdują się słynne Sworne Gacie, Piekiełko, Piekło, Niebo czy Złe Mięso.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także