PoradyLajfhakiW upały moje pachy nie zalewają się potem. Stosuję domowy preparat

W upały moje pachy nie zalewają się potem. Stosuję domowy preparat

jak zahamować pocenie w upał, fot. Getty Images
jak zahamować pocenie w upał, fot. Getty Images
12.07.2023 16:34

Kiedy panują tropikalne temperatury, zdarza się, że często pachniemy nieładnie. Jest to ogromny dyskomfort szczególnie w przestrzeni publicznej. Podpowiadamy jak zahamować pocenie w upał.

Sezon letni od kilku tygodni trwa w najlepsze. Wiele osób już korzysta z czasu wolnego, decydując się na upragnione wczasy. Inni podejmują aktywności na świeżym powietrzu. Jednak żar lejący się z nieba nie oszczędza nikogo, przez co często pocimy się. W efekcie czujemy własny smród oraz spojrzenia innych na sobie i mamy chęć zapaść się pod ziemię.

Co z tym poceniem?

Warto zaznaczyć, że pocenie się jest całkowicie normalnym i zrozumiałym procesem. Świadczy on o tym, że nasz organizm funkcjonuje w pełni prawidłowo. Jednak pot potrafi wywołać wstyd, kiedy na koszulce pojawiają się nieestetyczne plamy. Problem zaczyna się wtedy, kiedy pocimy się bez względu na aktywność fizyczną lub temperaturę. Zjawisko to określane jest nadpotliwością i może być wywoływane przez niedobór witaminy D. Jednak zdarza się, że jego przyczyna może być o wiele bardziej poważniejsza (związana z konkretną chorobą). Najczęściej nadpotliwość pojawia się przy okazji schorzeń tarczycy, cukrzycy, otyłości, choroby Parkinsona, udaru mózgu oraz chłoniaka. Dlatego, jeśli zauważysz, że bardziej się pocisz, to koniecznie udaj się do lekarza.

Close-up asian woman with hyperhidrosis sweating. Young asia woman with sweat stain on her clothes against grey background. Healthcare concept.
Close-up asian woman with hyperhidrosis sweating. Young asia woman with sweat stain on her clothes against grey background. Healthcare concept.

Jak zahamować pocenie w upał?

Zazwyczaj korzystamy z dezodorantów lub blokerów, które mają trzymać nasze pocenie w ryzach przez cały dzień. Mimo to nie zawsze spełniają one swoje zadanie. Dlatego warto wypróbować domową alternatywę dla drogeryjnych produktów. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki, ponieważ sposób ten jest niezwykle tani. Do przygotowania specyfiku potrzeba będzie 1 łyżeczka sody oczyszczonej oraz sok z 1 cytryny.  Oba składniki wymieszaj ze sobą na jednolitą masę. Preparat ten jest całkowicie bezpieczny i sprawdzi się do skóry wrażliwej oraz alergicznej. Kiedy składniki się połączą, należy nanieść specyfik na skórę przy pomocy wacika higienicznego i pozostawić na około 15 minut do wchłonięcia. Na koniec przemyj pachy wodą i nałóż antyperspirant jak zazwyczaj. Mieszanka z pewnością zahamuje pot oraz przedłuży trwałość kosmetyku.

Zapach potu jak wyprać, fot. freepik
Zapach potu jak wyprać, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także