PoradyLajfhakiWarto wiedzieć, czy dziecko może jeździć po ścieżce rowerowej. W ten sposób unikniesz kary

Warto wiedzieć, czy dziecko może jeździć po ścieżce rowerowej. W ten sposób unikniesz kary

czy dziecko może jeździć po ścieżce rowerowej, fot. Gettyimages
czy dziecko może jeździć po ścieżce rowerowej, fot. Gettyimages
26.07.2023 14:09

Wakacyjny czas sprzyja różnym aktywnościom na świeżym powietrzu. To idealny moment na spędzenie czasu ze swoimi pociechami. Jednak czy dziecko może jeździć po ścieżce rowerowej? Warto to wiedzieć przed kosztowną przejażdżką...

Każdy chce uatrakcyjnić letnie wolne dni sobie i swoim pociechom. Dlatego zazwyczaj decydujemy się na rowerowe wycieczki po okolicy. Mimo to większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że możemy otrzymać mandat. Prawo dla dzieci jeżdżących po ścieżce rowerowej jest surowe i należy go przestrzegać.

Kiedy dziecko może jeździć po ścieżce rowerowej?

Dziecko, które nie osiągnęło 10 roku życia, a jeździ rowerem pod opieką dorosłego, uznawane jest w kodeksie za pieszego. Powinno więc korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Warto dodać, że wszystkie osoby, które nie jadą w danej chwili na rowerze, również traktowane są jako piesi, nawet jeśli prowadzą obok siebie rower. Tak samo uznawane w świetle prawa są motocykle, wózki dziecięce, a nawet wózki inwalidzkie. Co ciekawe rodzic lub opiekun, który jest z dzieckiem na wycieczce rowerowej, może również korzystać z chodnika. Dzieje się tak, ponieważ sprawuje on opiekę nad dzieckiem, które nie może jechać drogą rowerową. Warto dodać, że nie jest to jedyny wyjątek, kiedy dorosły może jechać po chodniku:

  • korzystanie z niego jest możliwe, kiedy jego szerokość wynosi co najmniej 2 metry wzdłuż drogi, gdzie ruch nie jest większy niż 50 km/h;
  • koniecznym warunkiem użytkowania chodnika jest brak ścieżki rowerowej;
  • można nim jechać, jeśli zagrożenie na jezdni jest niebezpieczne dla rowerzysty.
satisfied child on a balance bike in a helmet. On a sunny summer day. Copy space.
satisfied child on a balance bike in a helmet. On a sunny summer day. Copy space.

Gdzie zabierać dziecko na naukę jazdy na rowerze?

Jeśli zależy nam na nauce jazdy naszego dziecka, to zabierajmy go w miejsca bezpieczne, np. place osiedlowe lub posesje, gdzie nie ma innych pojazdów. Dobrze jest wybrać teren, który będzie miał miękką nawierzchnię, np. trawa, aby podczas upadku dziecko nie ucierpiało. Jak większość pamięta z własnego doświadczenia, proces ten jest długi i wymaga kilku potknięć. Warto dodać, że przepisy nie wskazują na konkretny sposób jazdy rodzica obok dziecka, ani konkretnych miejsc nauki jazdy na rowerze.

Family in a autumn park. Mother in a white shirt. Cute little boy
Family in a autumn park. Mother in a white shirt. Cute little boy

Ile wynosi mandat za jazdę dziecka po ścieżce rowerowej?

Kiedy dziecko jedzie po ścieżce rowerowej, a ma mniej niż 10 lat, to jego opiekun może zapłacić 50 złmandatu. Taką karę może nałożyć policja, straż miejska lub gminna, a ich uprawienia dotyczą kontroli pieszych lub kierujących hulajnogami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także