NewsyWaży nie więcej niż 7 gramów i mierzy niecałe 9 cm. Najmniejszy ptak w Polsce mieści się w dłoni

Waży nie więcej niż 7 gramów i mierzy niecałe 9 cm. Najmniejszy ptak w Polsce mieści się w dłoni

Najmniejszy ptak w Polsce, fot. Adobe Stock
Najmniejszy ptak w Polsce, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

05.10.2023 18:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na oficjalnym Facebooku Leśników z Nadleśnictwa Wichrowo opublikowano zdjęcie, na którym widnieje najmniejszy ptak w Polsce. Te maleństwa właśnie rozpoczęły swoją wędrówkę. Mysikrólik — bo o nim mowa — mieści się w dłoni. Zdjęcie uroczego stworzenia podbiło serca wielu internautów.

Październik i listopad to miesiące, w których wiele ptaków wybiera się na wędrówkę. To zjawisko można zauważyć podczas jesiennych spacerów po lesie. Jednym z gatunków, które wędrują jesienią, jest mysikrólik, uznawany za najmniejszego ptaka w Polsce.

Mysikrólik — najmniejszy ptak w Polsce

Mysikrólik to maleńki ptak o długości ciała wynoszącej ok. 9 centymetrów. Waży od 4,5 do 7 gramów, co czyni go najmniejszym ptakiem w naszym kraju, a nawet w całej Europie. Mimo niewielkich rozmiarów jest w stanie pokonać ogromne odległości, co udowadnia, pokonując całe Morze Bałtyckie, bowiem wiele osobników przylatuje do nas na zimę ze Szwecji czy Dani. Część nowoprzybyłych mysikrólików można spotkać w lesie. Zwykle osiadają na ciepłym południu kraju, najczęściej na terenie puszczy Białowieskiej, Augustowskiej czy Knyszyńskiej. Ornitolodzy obrączkują maluszki w celu poszerzenia wiedzy na temat tego fascynującego gatunku. Jak więc wygląda mysikrólik? To maleńki ptak, wymiarami zbliżony do strzyżyka. Niewielkie ciało pokryte jest oliwkowoszarymi piórami, które są jaśniejsze wewnątrz, a ciemniejsze na zewnątrz. Głowa jest nieco jaśniejsza, a na policzkach pojawiają się białe przebarwienia, podobnie jak na brzuchu. Charakterystyczną cechą mysikrólików jest żółtopomarańczowa (w przypadku samców) lub żółta (w przypadku samic) kreska przechodząca przez środek głowy.

Jak zachowuje się mysikrólik?

W maleńkim ciele mysikrólika kryje się piękny i zaskakująco donośny głos. Ptak wydaje go najczęściej wtedy, kiedy buduje gniazdo. Okres lęgowy mysikrólików zaczyna się jesienią. Szczęśliwcy mają szansę usłyszeć ich wibrujący trel w trakcie październikowego spaceru po lesie lub górach. To wtedy ptaki śpiewają najchętniej i najgłośniej, nierzadko przekrzykując się między sobą. Na jakich drzewach wypatrywać maluszków? Najczęściej osiadają na świerkach i jodłach. Swoje gniazda lokują w górnej granicy lasu, na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Na ziemię schodzą stosunkowo rzadko, zwykle wtedy, kiedy poszukują jedzenia. Czym żywią się mysikróliki? Drobnymi owadami (np. komarami i ich poczwarkami), larwami, pająkami, i sporadycznie nasionami sosny zwyczajnej.

Najmniejszy ptak w Polsce, fot. Adobe Stock
Najmniejszy ptak w Polsce, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także