PoradyLajfhakiWe wrześniu podpalam węgielek w pomarańczy. Moja prababcia też tak robiła

We wrześniu podpalam węgielek w pomarańczy. Moja prababcia też tak robiła

jak odstraszyć komary i osy fot. Smart Fox/ YouTube
jak odstraszyć komary i osy fot. Smart Fox/ YouTube
25.09.2023 16:27

Ciepłe temperatury znikają, ale pozostają one — denerwujące owady. Wielu doprowadzają do białej gorączki, a nawet jesienią potrafią boleśnie ukąsić. Dlatego każdy szuka sposobu, jak odstraszyć komary i osy.

Doskwierają nam całe lato, pojawiają się nieproszone w naszych domach i ogrodach. Przeszkadzają podczas letnich spotkań na świeżym powietrzu, a nawet kiedy wypoczywamy nad wodą. Zazwyczaj po ich obecności zostają na naszym ciele swędzące bąble, które rozdrapujemy. Jak się okazuje, można uniknąć owadów w prosty, ale i przyjemny sposób.

Jak odstraszyć komary i osy?

Wszystko, czego potrzebujesz to jedna pomarańcza, a w zasadzie jej łupka. Wystarczy sięgnąć po łyżkę, a następnie wydrążyć jej miąższ. Odciętą górę owocu zostaw, ponieważ będzie ona potrzebna w formie pokrywki. Zrób na jej powierzchni nożem kilka dziurek, co ułatwi odstraszaczowi wentylację. Teraz sięgnij po kawę mieloną i do wnętrza skórki wsyp około 3 łyżeczek. Na koniec weź bryłkę węgla drzewnego lub grillowego. Warto złapać kawałek w szczypce, ponieważ musi zostać podpalony. Dlatego sięgnij po zapalniczkę i podgrzewaj węgiel do zatlenia. Kiedy pojawi się dym, to włóż bryłkę do pomarańczy, a następnie przykryj nakłutą skórką - pokrywką. Pod wpływem ciepła zaczną uwalniać się charakterystyczne aromaty kawy, pomarańczy oraz węgla, które dla owadów są drażniące. Przygotowanie takiego odstraszacza zajmie zaledwie kilka chwil, a jego działanie będzie długie. Można używać go zarówno w domu, jak i na zewnątrz, ponieważ nie stanowi zagrożenia pożarowego.

Obraz

Jak wykurzyć owady?

Nieprzyjemny dla nich zapach to najlepszy sposób na ich pozbycie się z naszej przestrzeni. Dlatego, jeśli jesteś osobą leniwą, to warto posadzić w doniczkach i postawić na parapetach odpowiednie rośliny. Bardzo dobrze sprawdzą się m.in. zioła jak mięta, rozmaryn lub bazylia. Warto dodać, że takie samo zadanie spełni np. komarzyca lub anginka, która ma bardzo mocny aromat. Świetnym specyfikiem prosto z kuchennej szafki jest ocet, który nie służy tylko do gotowania lub sprzątania. Zmieszany z wodą w proporcji 1:1, a następnie spryskane nim parapety, ramy okienne oraz futryny będą prawdziwą barierą nie do przejścia. Można także wykorzystać olejki eteryczne, które nie tylko wykurzą komary i osy, ale też wprowadzą przyjemny zapach do wnętrza domu.

kogo gryzą komary fot. freepik
kogo gryzą komary fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także