Widelec do ciast ma jeden ząb z wycięciem. Mało kto wie, do czego służy
Podczas nakrywania stołu na przyjęcie lub spotkanie detale mają znaczenie. Ważne są nie tylko odpowiednie dekoracje, ale również sztućce, którymi będziemy jeść. Wśród nich znajdziesz widelec do ciast, który ma jedną ukrytą funkcję. Podpowiadamy, o jaką dokładnie chodzi.
01.08.2023 10:42
Pyszne, aromatyczne, z kremem lub bez - ciasta, desery, bez których nie wyobrażamy sobie rodzinnych spotkań i świąt. Według zasad savoir-vivre powinniśmy jeść je za pomocą widelca do ciast, aby zrobić to elegancko. Co ciekawe, nie bez powodu ma on wgłębienie na lewym ostrzu.
Dlaczego widelec do ciast ma ucięte ostrze?
Na pierwszy rzut oka wydaje nam się to nie mieć znaczenia. Jednak nie bez powodu widelec do ciasta z jednej, a dokładnie lewej strony ma grubsze i ucięte ostrze. Ma to swoje zastosowanie, o którym niewiele osób może zdawać sobie sprawę. Ten "wyszczerbiony" ząb wcale nie pełni funkcji dekoracyjnej takiego widelca, jest to bardziej praktyczne, niż może się początkowo wydawać. Ta pozornie niedostrzegalna cecha, ma przede wszystkim wzmocnić twoje wrażenia podczas jedzenia. To wyszczerbienie ma za zadanie ułatwić ci przekrojenie ciasta bez użycia noża, dzięki czemu sprawnie przygotujesz swoją porcję, wykorzystując do tego tylko widelec do ciast. Możesz się cieszyć pysznym tortem bez bałaganu, popsucia dekoracji deseru i rozsypanych wszędzie okruszków po krojeniu. Zrobisz to bardzo precyzyjnie. Ale to nie jedyna ciekawostka związana z widelcem do ciast.
Co mówią liczby z tyłu widelca?
Mało tego, na srebrnym lub złotym widelcu do ciast możesz znaleźć też oznaczenia. Kiedy na nie spojrzysz, mogą ci się wydawać one tajemnicze i nic ci nie mówiące. Tak naprawdę, umiejscowione blisko uchwytu lub z tyłu widelca oznaczają ilość srebra, która została użyta do pokrycia. Sztućce, zanim trafią na nasze stoły, są poddawane na produkcji procesowi srebrzenia, czyli nałożenia cienkiej warstwy srebra na powierzchnię metalu nieszlachetnego, z którego zostały zrobione. Te tajemne liczby służą jako wskaźnik jakości i zawartości srebra w poszyciu. Przykładowo: „EPNS 100” lub „925”.
„EPNS” oznacza galwanicznie niklowane srebro, zaś liczba 100 mówi, że 100% powierzchni widelca pokryte zostało srebrem. Podobnie liczba „925” oznacza, że jest on wykonany ze srebra, które składa się w 92,5% ze srebra i w 7,5% z innych metali. Teraz żadne oznaczenia na widelcach nie mają przed tobą tajemnic!