PoradySprzątanieWidzisz czarne kropki na fugach? Masz do wyboru 3 opcje

Widzisz czarne kropki na fugach? Masz do wyboru 3 opcje

Zaniedbane fugi szybko dają o sobie znać. Jeśli nie są regularnie czyszczone, wkrótce pojawi się na nich gruba warstwa brudu, pleśń i kamień. Choć wyglądają beznadziejnie, można je doczyścić bez wielogodzinnego szorowania. Są aż trzy skuteczne sposoby na pozbycie się czarnych kropek z powierzchni fug.

Jak czyścić fugi?
Jak czyścić fugi?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Iuliia Mikhalitskaia

Fugi to taki element w łazience, który jest często pomijany podczas codziennych porządków. Przypominamy sobie o nim dopiero w momencie, gdy widać pokaźnych rozmiarów osad, który nie wygląda zbyt estetycznie. Usunięcie go może być zarazem łatwe i trudne. Dlaczego? Jeśli nie skorzystasz z odpowiedniego środka czystości, będziesz długo szorować fugi, nim zobaczysz jasny kolor. Jednak dzięki naszym sposobom brud będzie rozpuszczał się sam.

Jak czyścić fugi domowymi sposobami?

Posiadanie białych fug to prawdziwe przekleństwo dla osób, które nie lubią sprzątać. Przestrzeń między płytkami jest narażona na działanie wody i resztek kosmetyków, co prowadzi do szybkiego zabrudzenia. Jeśli w łazience nie ma dobrej cyrkulacji powietrza, fugi prędko pokrywają się pleśnią, której niezwykle ciężko się pozbyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

13 zastosowań produktu WD-40, o których nie miałeś pojęcia

Sposób czyszczenia fug uzależnia się od stopnia zabrudzenia. Jeśli widzisz, że dopiero co pojawiło się kilka czarnych kropek, skorzystaj z soku z cytryny. Ma on właściwości wybielające, a kwaśny odczyn zabije większość rodników, które znajdują się na powierzchni fug. Wystarczy natrzeć miejsca odrobiną soku i pozostawić na kwadrans, a następnie przemyć wodą.

Jak czyścić fugi, jeśli są mocno zabrudzone?

Drugi sposób, na silniejsze zabrudzenia, to skorzystanie z płynu do czyszczenia toalet. Nie jest to najbardziej ekologiczna forma walki z zabrudzeniami, lecz z pewnością taki płyn poradzi sobie z narastającą pleśnią. Najlepiej nanieść niewielką ilość detergentu na starą szczoteczkę do zębów i wmasować produkt w fugi. Po chwili nie będzie śladu po zanieczyszczeniu.

Ostatnia opcja to skorzystanie z preparatu czyszczącego na bazie octu, wody i sody oczyszczonej. Łyżkę proszku połącz ze 100 ml wody i octu, a następnie wymieszaj i nałóż na fugi. Taka pasta musi mieć czas na odpowiednią reakcję, więc pierwszą próbę szorowania wykonaj po godzinie, a jeśli fugi nadal pokrywa brud, pozostaw okład na kolejną godzinę.

Czym nie czyścić fug w łazience?

Wiele osób twierdzi, że brud z fug najlepiej wyskrobać, co jest zupełną głupotą. Jeśli grzyb jest w mocnej fazie rozwoju, najpewniej opanował fugi po całej długości i wydrapanie widocznej części zabrudzenia na nic się zda. W konsekwencji otrzymasz dziury, które wkrótce trzeba będzie załatać kolejną warstwą fugi.

Do usuwania brudu najlepiej sprawdzi się stara szczoteczka z miękkim włosiem, która jest precyzyjna i skuteczna, bo wymiata cały brud z przestrzeni między płytkami. Równie skutecznie poradzą sobie szczotki z miękkim włoskiem, gąbki i ścierki. Druciaki, nożyki i szpachelki pozostaw do innych czynności niż czyszczenie fug.