Większość pomija przy czyszczeniu toalety. Skutki mogą być opłakane
12.01.2024 18:15, aktual.: 12.01.2024 19:02
Toaleta potrzebuje regularnego czyszczenia, lecz nie mówimy tutaj o tradycyjnym szorowaniu muszli i klapy, ale wnętrza zbiornika na wodę. Tam również gromadzi się kamień i brud, co może powodować problem z drożnością przewodów doprowadzających wodę do wnętrza. Domowy trik w łatwy sposób pozwoli ci się uporać ze wszystkimi zabrudzeniami.
Kiedy ostatnio zaglądałeś do zbiornika na wodę w toalecie? Wiele osób ignoruje ten element i zajmuje się jedynie muszą i korpusem, a jak się okazuje, spłuczka tak samo wymaga odświeżenia. Nie musisz tego robić co tydzień, a odświeżenie wnętrza co jakiś czas z pewnością nie zaszkodzi. Z naszym trikiem toaleta wyczyści się praktycznie sama, musisz jedynie użyć odpowiednich środków.
Zobacz także
Toaleta potrzebuje regularnego czyszczenia
Jakiś czas temu w internecie było głośno o "genialnym" triku, który pozwala za jednym zamachem wyczyścić zarówno zbiornik jak i muszlę klozetową. Jego twórca zarzekał się, że wlanie silnego środka chemicznego do zbiornika pomoże rozpuścić kamień wewnątrz, a po spłukaniu detergent zadziała również na ścianki sedesu. Brzmi to całkiem rozsądnie, lecz po dłuższym namyśle sposób wydaje się mało rozsądny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Owszem, żrący środek będzie w stanie rozpuścić kamień i brud, lecz trzeba pamiętać, że wewnątrz zbiornika znajdują się różne rurki i uszczelki ze sztucznego tworzywa, które również mogą ulec zniszczeniu. Lepiej nie ryzykować i zadziałać mniej agresywnym, ale równie skutecznym środkiem. Znajdziesz go w każdej kuchni, gdyż mowa o niezastąpionym occie, który niejednokrotnie przydał nam się podczas porządków w całym domu. Jak go użyć?
Czyszczenie toalety domowym sposobem
Pierwsza, najłatwiejsza z metod to dolanie szklanki białego octu do zbiornika na wodę. Alternatywą dla tego produktu jest rozpuszczony kwasek cytrynowy. Wystarczy zaledwie jedna łyżka na 250 ml wody, by uzyskać podobny efekt. Zalej zbiornik płynem i zostawiamy na całą noc. W trakcie, gdy ty będziesz smacznie spać, aktywne składniki rozpuszczą osad oraz usuną wszystkie bakterie. Rano należy spuścić cały zbiornik wody i przetrzeć jego wnętrze małą szczoteczką, która dotrze do wszystkich zakamarków. Pamiętaj, by uprzednio zakręcić zawór, tak, by woda nie uzupełniała zbiornika na nowo.
Po wyszorowaniu ścianek i uszczelek odkręć wodę, by ta zapełniła zbiornik. Następnie ją spuść, by pozbyć się resztek ewentualnego osadu. Takie czyszczenie wykonuj mniej więcej raz na pół roku. Wszystko zależy od tempa odkładania się minerałów we wnętrzu zbiornika. Niekiedy woda jest tak twarda, że już po kilku miesiącach widać gruby osad, który wymaga usunięcia.