Przesadzam choinkę do ogrodu. Trzymam się zasad leśnika i drzewko bez szwanku dotrwa do świąt
Zaraz po nowym roku większość Polaków zabiera się za porządkowanie domów i żegna wszystkie dekoracje świąteczne. Jedną z nich jest choinka, która w większości przypadków ląduje na śmietniku. Większość z nas nie chce jej wyrzucać, ale tym samym nie mamy pomysłu na to co z nią zrobić. Tu z pomocą przychodzą rady doświadczonych ogrodników, którzy mówią, że choinkę można wsadzić do ogrodu, by doczekała kolejnych świąt.
12.01.2024 15:10
Niepowtarzalny klimat świąt kończy się wraz z nadejściem nowego roku, gdy większość z nas decyduje się na usunięcie choinki. Sztuczne drzewka najczęściej lądują na strychu, natomiast w przypadku żywych choinek jest nieco mniej optymistycznie. Większość z nas wyrzuca je na śmietnik, co jest dużym błędem. Większość choinek można przesadzić do ogrodu, gdzie będą czekać cały rok na ponowne wykorzystanie. Jak się nimi zająć?
Co zrobić z choinką po świętach?
Początek nowego roku to czas porządkowania przestrzeni dookoła siebie. Dekoracje świąteczne zostają spakowane do kartonów i lądują na strychu. W przypadku żywej choinki sprawa bywa nieco utrudniona. Ściąganie ozdób to jedno, lecz co zrobić z dużym żywym drzewkiem?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzymanie jej w salonie nie jest możliwe, dlatego większość z nas decyduje się na wyrzucenie choinki na śmietnik. Choć wydaje ci się, że to jedyne rozwiązanie, tak naprawdę większość choinek można zasadzić w ogrodzie. Staną się nową, żywą dekoracją. Przy okazji kolejnych świąt można je ponownie wykopać i postawić w domu. Jeśli zdecydujesz się na zasadzenie drzewka, musisz pamiętać o kilku zasadach, które decydują o tym, czy choinka zapuści korzenie i doczeka kolejnego sezonu.
Jak przesadzić choinkę? Zwróć uwagę na kilka szczegółów
Nim złapiesz za łopatę, koniecznie sprawdź, czy wsadzenie choinki do ziemi ma sens. Otóż jeśli przez całe święta zaniedbywałeś drzewko, może się okazać, że jego korzenie już dawno obumarły, co sprawi, że choinka nie przyjmie się w ziemi. Mowa tutaj o nadgniłych i przesuszonych korzeniach. W pierwszym przypadku należy bezwzględnie usunąć wszystkie gnijące kawałki. Suche korzenie potrzebują natomiast obfitego moczenia przed wstawieniem do ziemi.
Kiedy kwestie pielęgnacyjne masz za sobą, możesz przystąpić do znalezienia odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Nie powinno graniczyć z innymi, dużymi drzewami, które mogą odciąć dopływ światła i wody. Po wykopaniu sporego dołka wsadź korzenie do dziury i zasyp ziemią. Następnie obficie podlej drzewo, by nawodnić glebę dookoła. Na sam koniec wyściółkuj glebę korą sosnową, która będzie stanowić naturalną ochronę przed chwastami i ograniczy parowanie wody. Przez pierwszy miesiąc regularnie podlewaj drzewko w odstępach 10 dni.