PoradyWetknij pod uszczelkę. Pralka zyska nowe życie

Wetknij pod uszczelkę. Pralka zyska nowe życie

Jeśli nie zadbasz o nią odpowiednio, w twojej pralce szybko pojawi się pleśń. Początkowo możesz nawet nie zwrócić na nią uwagi, ponieważ często rozwija się w ukryciu, np. za uszczelką bębna. Później dobitnie da o sobie znać przez charakterystyczny zapach. Nie licz na to, że sama zniknie i zacznij działać, gdy tylko ją zauważysz. Podpowiadamy, co powinieneś zrobić.

Pleśń w pralce rozwija się m.in. pod uszczelką bębna. Fot. Genialne.pl
Pleśń w pralce rozwija się m.in. pod uszczelką bębna. Fot. Genialne.pl

24.10.2023 | aktual.: 15.07.2024 14:06

Korzystanie z pralki, w której rozwinęła się pleśń, jest niebezpieczne dla zdrowia twojego i twoich bliskich. Jeśli tylko zauważysz na którymś elemencie charakterystyczne czarne plamki lub wyczułeś wydobywający się z bębna zapach stęchlizny, powinieneś zacząć działać. Są proste, domowe sposoby, by pozbyć się grzyba.

Skąd bierze się pleśń w pralce?

Jeśli w pralce, np. za kołnierzem, pojawiła się pleśń, najprawdopodobniej nie dbałeś o nią odpowiednio. Wiele osób popełnia ten błąd, sądząc, że skoro urządzenie jest przeznaczone do czyszczenia innych rzeczy (podobnie jest ze zmywarką do naczyń), samo nie wymaga czyszczenia. Niestety takie podejście prowadzi do rozwoju bakterii oraz pleśni. Musisz pamiętać, że w pralce lądują rzeczy zabrudzone m.in. błotem, resztkami jedzenia, potem. W czasie prania wszystkie te zanieczyszczenia są zmywane z tkanin, ale przecież nie wyparowują w magiczny sposób. Wpływają wraz z wodą do przewodów pralki i dalej do kanalizacji. Po drodze część bakterii osadza się na różnych elementach instalacji. Jeśli nie będziesz regularnie dbał o czystość pralki, bakterie będą się namnażać, a w końcu rozwinie się grzyb.

Pleśń w pralce to zwykle wynik zaniedbań higienicznych. Fot. Freepik
Pleśń w pralce to zwykle wynik zaniedbań higienicznych. Fot. Freepik

Jaki jest sposób na pleśń w pralce?

Jednym z miejsc w pralce, w których może rozwijać się pleśń, jest uszczelka. Po praniu gromadzą się pod nią resztki wody, często połączone z detergentami czy resztkami tego, co zostało sprane z ubrań. Jeśli nie suszysz jej po każdym praniu i regularnie nie czyścisz, szybko pojawi się tam charakterystyczny nalot, a wraz z nim zapach stęchlizny. Aby się ich pozbyć, musisz sięgnąć po silne środki. Weź papierowy ręcznik i polej go wybielaczem. Następnie umieść zwilżony materiał pod uszczelką i zostaw na kilka godzin. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij papier zza uszczelki i przetrzyj gumę czystą ściereczką. Po zakończeniu czyszczenia pozostaw drzwiczki pralki otwarte, by uszczelka całkowicie wyschła.

Pleśń rozwijającą się w pralce można usunąć domowymi sposobami. Fot. Freepik
Pleśń rozwijającą się w pralce można usunąć domowymi sposobami. Fot. Freepik

Jak dbać o pralkę?

Zasada mówiąca, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, sprawdzi się także w przypadku pralki. Jeśli będziesz dbać o nią na co dzień, pleśń nie będzie nigdy więcej problemem. Po każdym praniu zostawiaj otwarte drzwiczki, by wnętrze urządzenia wyschło. Możesz też wytrzeć uszczelkę suchą ściereczką. Regularnie czyść również wszystkie elementy pralki: bęben, szufladkę na detergenty oraz filtr. Możesz stosować sklepowe środki lub sprawdzone domowe patenty. Szufladkę oraz filtr z powodzeniem wyszorujesz zwykłym octem. Do mycia bębna doskonale nadają się natomiast m.in. tabletki do zmywarki. Stosuj te środki regularnie, a pleśń już nigdy nie pojawi się w twojej pralce. W ten prosty sposób zadbasz o higienę i przedłużysz żywotność urządzenia.