PoradyLajfhakiWiemy, ile w basenie znajduje się moczu. Sikają do niego nie tylko dzieci

Wiemy, ile w basenie znajduje się moczu. Sikają do niego nie tylko dzieci

sikanie do basenu, fot. Getty Images
sikanie do basenu, fot. Getty Images

23.10.2023 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzki organizm ma pewne tendencje, o których mało kto wie. Jedną z nich jest popuszczanie moczu, gdy znajdziemy się w wodzie. Sikanie do basenu przez dzieci to powszechne zjawisko, lecz okazuje się, że dorośli także to robią.

Kto z nas nie miał kiedyś takiej sytuacji, że po wejściu do zimnej wody momentalnie zachciało się skorzystać z toalety. Większość z nas wychodzi z basenu, lecz są i tacy, którzy nie mają w zanadrzu fatygować się przez pół hali. Dlaczego zimna woda wywołuje u nas odruch popuszczania moczu?

Dlaczego chce nam się sikać po wejściu do chłodnej wody?

Kiedy po wejściu do wody masz uczucie, że zaraz się posikasz, jest wielce prawdopodobne, że właśnie tak będzie. To zjawisko nosi nazwę diurezy zanurzeniowej i jest bardzo często spotykane wśród ludzi. Patrząc od strony fizjologicznej, kiedy ciało ląduje w zimnej wodzie, naczynia krwionośne zaczynają się zwężać, wskutek czego część krwi przemieszcza się do centralnych narządów wewnętrznych i głównych naczyń krwionośnych. W efekcie podnosi się ciśnienie krwi, a do mózgu dochodzi sygnał, by ograniczyć produkcję hormonu antydiuretycznego, który spowalnia wytwarzanie moczu. Nerki rozumieją ten komunikat w następujący sposób "trzeba ograniczyć płyn i wydalić jego nadmiar". W ten oto sposób lecisz do toalety, mimo że chwilę wcześniej nie miałeś takiej potrzeby.

Obraz

Sikanie do basenu to powszechny problem

Jeśli jesteś akurat na basenie, nie licz na to, że woda jest krystalicznie czysta. Z przeprowadzonych badaniach wynika, że aż 19 proc. dorosłych oddało kiedyś mocz do basenu. Nie mówimy o dzieciach, które robią to notorycznie. Takie wpadki zdarzają się również olimpijczykom, którzy popuszczają ze stresu przed zawodami. Naukowcy z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie szacują, że w basenie o pojemności 400 tys. litrów jest około 30 litrów moczu. Jeśli popatrzeć na to ze strony naukowej, to jest to niespełna 1 proc. pojemności.

Sikanie do basenu to powszechny problem, fot. Freepik
Sikanie do basenu to powszechny problem, fot. Freepik

Dlaczego po nurkowaniu robią się czerwone oczy?

Mówi się, że chlor powoduje podrażnienie oczu. Owszem jest to prawda, lecz warto wspomnieć, że połączenie chloru z moczem generuje swego rodzaju reakcję chemiczną. Wówczas wytwarza się trichlolamina, a ta działa drażniąco na oczy i cerę. To właśnie przez nią czuć na skórze charakterystyczną "chlorową" woń. Jeśli następnym razem pomyślisz sobie, że załatwianie się w basenie jest niewinnym przewinieniem, zastanów się dwa razy!

Sikanie do basenu to powszechny problem, fot. Freepik
Sikanie do basenu to powszechny problem, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także