NewsyCzy nadchodzi zima stulecia? Meteorolodzy są pewni swego

Czy nadchodzi zima stulecia? Meteorolodzy są pewni swego

Śnieżyca w mieście
Śnieżyca w mieście
Źródło zdjęć: © Facebook, Freepik | @ vkstudio, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB
05.11.2023 15:47

Amerykańscy i polscy meteorolodzy przedstawili prognozę długoterminową na najbliższe miesiące. Wiadomo już, jak będzie wyglądać tegoroczna zima. Eksperci spodziewają się sporych anomalii pogodowych, zwłaszcza w lutym.

Wrzesień i październik były wyjątkowo ciepłymi miesiącami. Specjaliści zajmujący się prognozowaniem pogody uważają, że podobny będzie listopad. A co dalej? Niektórzy uważają, że ciepła jesień jest zwiastunem, iż nadciąga zima stulecia. Dzięki badaniom amerykańskich meteorologów wiadomo już, czy te przypuszczenia są uzasadnione. Nie mają najmniejszych wątpliwości, że aura spłata nam kolejnego figla.

Jaka będzie zima 2023/24?

Długoterminową prognozę pogody na nadchodzącą zimę przedstawili eksperci Centrum Prognoz Klimatu Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej z USA. Pokazali oni mapy, na których widać m.in. anomalię temperatury w porównaniu do norm wieloletnich opartych na pomiarach z lat 1991-2020. Model amerykańskich synoptyków pokazuje jasno, że zima stulecia zdecydowanie nam nie grozi. Jednak mylisz się, jeśli sądzisz, że jest to dobra wiadomość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wynika z modelu opracowanego przez Centrum Prognoz Klimatu, w okresie od listopada 2023 do lutego 2024 będziemy mieli do czynienia z anomalią średniej temperatury powietrza. Ma ona znacznie przekraczać wskazania z poprzednich dwóch dekad. Mapy są w dużej części pokryte kolorami pomarańczowym i czerwonym, które oznaczają temperatury wyższe od norm wieloletnich. Najwięcej czerwieni występuje w lutym. Na terenie Europy w większości krajów temperatura w tym miesiącu ma być o 1-2°C wyższa niż między 1991 a 2020 r. Na niektórych obszarach różnica może wynieść nawet 3°C.

Jaka będzie zima w Polsce?

Swoją prognozę na najbliższe miesiące opracował także polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynika z niej, że przez większą część zimy temperatury w naszym kraju nie będą przekraczały normy wieloletniej. Wyjątek ma stanowić jedynie styczeń, który ma być cieplejszy niż w minionych latach.

- Styczeń 2024 W całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 — informuje IMGW.

Wyższa suma opadów niż w latach 1991-2020 będzie charakterystyczna nie tylko dla stycznia. Zdaniem ekspertów IMGW zwiększone opady będą występować także w grudniu oraz w lutym.

Co to oznacza w praktyce?

Modele pogodowe dotyczą średnich wartości temperatur notowanych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Pogodowi eksperci podkreślają, że nie wskazują one konkretnych wartości i mają jedynie charakter orientacyjny. Z biegiem czasu modele mogą jeszcze ulec korektom. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy spodziewać się, iż tegoroczna zima będzie stosunkowo ciepła. Jednocześnie nie jest powiedziane, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy w ogóle nie powinniśmy spodziewać się śniegu i mrozu. Prawdopodobnie nie zabraknie zarówno wyjątkowo ciepłych dni, jak i tych typowo zimowych — z mrozem i opadami śniegu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także