Wilgoć w domu odeszła w zapomnienie. Wystarczyły domowe specyfiki i 1 prosty trik
Sezon jesienno-zimowy sprzyja powstawaniu tego nieprzyjemnego zjawiska. Jeśli nie zadziałasz szybko, to możesz być później negatywnie zaskoczony, kiedy odkryjesz, że w domu rozwija się pleśń. Sprawdź, jak zwalczyć wilgoć w domu.
17.09.2023 13:54
Dzieje się tak, kiedy — zamiast rozwiesić je na zewnątrz np. balkonie — trzymamy pranie w pomieszczeniach. Na dodatek słabe nagrzanie domu i brak wentylacji również pomagają w rozwoju wilgoci. Już w bardzo krótkim czasie możesz zauważyć, że na ścianach oraz sufitach pojawiają się brunatno-zielone kropki. Jeśli chcesz uniknąć takiego losu, zastosuj te domowe specyfiki.
Co musisz wiedzieć o wilgoci w domu?
Okazuje się, że zalecany poziom wilgoci w pomieszczeniach powinien wynosić między 30 a 60% w temperaturze pokojowej od 20 do 22 stopni Celsjusza. Natomiast jeśli poziom ten jest przekroczony, to zwiększa się także ryzyko wystąpienia pleśni lub grzybów. Warto pamiętać, że są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i mogą powodować poważne choroby. Należy regularnie wietrzyć, czyli osuszać pomieszczenia, oraz je ogrzewać, nawet minimalną temperaturą. Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić, jest charakterystyczny zapach stęchlizny, który będzie unosił się w pomieszczeniu. Z czasem będzie coraz intensywniejszy. Kamuflowanie go przy pomocy odświeżaczy powietrza da bardzo marne i chwilowe skutki.
Jak pozbyć się wilgoci z domu?
Nie trzeba wydawać dużej ilości pieniędzy na specjalistyczne urządzenia lub chemię. Wystarczy zastosować to, co mamy pod ręką. Na początek warto sięgnąć po sodę oczyszczonąlub gruboziarnistą sól morską, ponieważ znakomicie działają nie tylko w kuchni. Do ich właściwości zaliczyć można przede wszystkim szybkie oraz skutecznie pochłanianie zapachów. Wszystko, czego potrzeba, to miska, do której należy wsypać jeden z wybranych produktów, a następnie umieścić na nim gazę. Po kilkunastu godzinach zauważysz, że domowy pochłaniacz się rozpuścił. Wtedy wystarczy powtórzyć cały zabieg i ponownie zostawić naczynie.
Jak zapobiegać wilgoci w domu?
- Kup rośliny, które naturalnie regulują wilgotność powietrza np. skrzydłokwiat, bluszcz angielski lub wężownice.
- Zmień swoją rutynę, a najlepiej zrezygnuj z długich kąpieli i postaw na szybkie prysznice. Pranie susz w pobliżu kaloryfera lub nad wanną w łazience.