PoradyLajfhakiWkładam do doniczki. Jesienią przyciąga do roślin promienie słoneczne jak magnes

Wkładam do doniczki. Jesienią przyciąga do roślin promienie słoneczne jak magnes

Doświetlanie roślin w domowych warunkach, fot. genialne.pl
Doświetlanie roślin w domowych warunkach, fot. genialne.pl
25.10.2023 09:55

W moim domu zawsze musi być rolka folii aluminiowej. Nie wyobrażam sobie, by mogło jej zabraknąć. Wykorzystuje się ją do pakowania żywności, zabezpieczania produktów, a także pielęgnacji kwiatów. Doświetlanie roślin zimą to podstawowy krok, jeśli chcesz, by nie zmarniały od braku promieni słonecznych.

W moim domu zawsze dbano o rośliny doniczkowe. Zimą, gdy ich kondycja znacząco spadała, moja mama stosowała pewien trik z użyciem folii aluminiowej. Wystarczył mały arkusz i dwie wykałaczki, a kwiaty znacznie lepiej się rozwijały. Teraz sama go stosuję i polecam innym, gdy żalą się na złą kondycję kwiatów. Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje, jak się za to zabrać.

Doświetlanie roślin zimą

Klimat, w jakim żyjemy, nie jest zbyt sprzyjający dla delikatnych, a przede wszystkim egzotycznych roślin. Jak wiesz, każda z nich potrzebuje wody oraz promieni słonecznych. Zimą, gdy dni są bardzo krótkie, część z nich zaczyna odczuwać zmniejszoną ilość słońca, przez co zostaje zahamowany rozwój nowych pędów. Doświetlanie roślin nie musi być skomplikowanym procesem, w którym potrzebujesz kilku lamp z ciepłym i zimnym światłem. Prosty trik z folią aluminiową jest w stanie zniwelować cały problem. Kwiatki nie będą dłużej marnieć, a ty szybko zapomnisz o kłopocie. Ta stara metoda jest o wiele praktyczniejsza niż stosowanie specjalnych lamp, które zajmują miejsce i kosztują o wiele więcej niż arkusz folii.

Doświetlanie roślin w domowych warunkach, fot. Freepik
Doświetlanie roślin w domowych warunkach, fot. Freepik

Trik z folią aluminiową dla poprawy kondycji roślin

Widok szarych chmur za oknem to znak, by koniecznie przygotować doświetlający stojak do doniczek. Potrzebujesz zaledwie dwóch rzecz do przygotowania domowego doświetlenia roślin: arkusza folii aluminiowej oraz dwóch patyczków (mogą być wykałaczki od szaszłyków). Zawiń brzegi foli tak, by trzymały się podpórek, i utwórz coś na wzór ekranu. Wbij patyczki do ziemi, tak by doświetlenie było skierowane do kwiatka i nie zasłaniało szyby. Promienie słoneczne będą odbijać się od folii i rozproszą się po liściach. Światło będzie równomiernie padać na pędy, a kwiat poczuje, że może swobodnie się rozwijać. To banalny trik na doświetlanie roślin, który pomoże przetrwać sezon zimowy bez utraty liści.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także