PoradyLajfhakiWlej do odpływu i poczekaj, aż zacznie bulgotać. Zaoszczędzisz na hydrauliku

Wlej do odpływu i poczekaj, aż zacznie bulgotać. Zaoszczędzisz na hydrauliku

Jak udrożnić odpływ, fot. Adobe Stock
Jak udrożnić odpływ, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk
22.09.2023 17:58

Zapchany odpływ uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji większość z nas dzwoni po hydraulika. Nie zawsze jest to konieczne, bowiem można rozwiązać kłopot samodzielnie. Wyjaśniamy, jak udrożnić odpływ.

Brud, resztki włosów, mydła i kosmetyków — tyle wystarczy.  To prosta droga do zapchania odpływu w łazience. To samo tyczy się kuchni. Zatkany zlew uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zanim zadzwonisz po hydraulika, wypróbuj jedną z domowych metod udrażniania odpływu.

Jak udrożnić odpływ? Wypróbuj ten sprytny patent

Zapchanie zlewu kuchennego to żadna sztuka. Wystarczy, że do odpływu wpadną resztki jedzenia czy tłuszczu, żeby rura całkowicie się zatkała. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przygotować domowy płyn do udrożniania rur. Wszystkie potrzebne składniki masz już w swojej kuchennej szafce. Chodzi o sodę oczyszczoną i ocet. Soda wchodzi w silną reakcję z octem, rozpuszczając tłuszcz i resztki jedzenia. Jak przygotować taki domowy udrażniacz? Do odpływu wsyp dwa opakowania sody oczyszczonej i zalej to 1/2 szklanki octu. Następnie wlej dwie szklanki wrzącej wody z czajnika prosto do odpływu. Pozostaw to tak na 15 minut, a po kwadransie wlej do odpływu zimną wodę. W międzyczasie powinno wydobyć się charakterystyczne bulgotanie — to znak, że rury zostały udrożnione. Teraz już wiesz, jak udrożnić odpływ. Ten patent możesz stosować zarówno w kuchni jak i w łazience.

Jak udrożnić odpływ, fot. Adobe Stock
Jak udrożnić odpływ, fot. Adobe Stock

Włóż trytytkę do odpływu. Rozwiążesz uporczywy problem

A jak udrożnić odpływ w łazience? Często zbierają się w nim resztki włosów i mydła, co sprawia, że woda nie może przepłynąć do rur. W takiej sytuacji domowy udrażniacz może nie zadziałać. Nie oznacza to jednak, że trzeba dzwonić po specjalistę. Wypróbuj trik z trytytką, a po chwili odetkasz zatkany odpływ. Wspomnianą trytytkę natnij w kilku miejscach, żeby nieco się "rozgałęziła". Tak przygotowany "sprzęt" włóż do odpływu i pozostaw tak na kilka sekund. Po chwili zacznij powoli wyciągać ją z otworu, obracając nią przy tym i manewrując wewnątrz odpływu. Powinna zebrać wszystkie zalegające zanieczyszczenia.

Jak udrożnić odpływ, fot. Adobe Stock
Jak udrożnić odpływ, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także