Włóż do dołka pod każdą sadzonkę pomidora. Będą odporne na choroby i szkodniki
15.05.2023 12:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Maj to idealna pora na sadzenie pomidorów. Z początkiem miesiąca robi się to w szklarniach i tunelach, a w połowie maja sadzi się pomidory do nieosłoniętych grządek w ogródku. Jednak warzywo to jest często atakowane przez choroby i szkodniki. Pokażemy ci, jak sadzić pomidory tak, aby były bardziej odporne na nie. Prostota tego sposobu cię zaskoczy i podbije twoje serce.
Pomidory potrzebują mnóstwo składników pokarmowych. Jeśli im ich nie dostarczysz w formie nawozów, to staną się bardzo podatne na choroby i szkodniki. Jest bardzo łatwy i tani sposób, żeby je wzmocnić i ochronić. Pokażemy ci, jak wykorzystać do tego pokrzywę zwyczajną, którą można zupełnie za darmo zebrać z wielu miejsc.
W jaki sposób pokrzywy ochronią moje pomidory przed chorobami i szkodnikami?
Pokrzywa zwyczajna jest bogata w azot, potas, magnez, a także żelazo, wapń, krzem i cynk. Przez to stanowi świetną i bardzo wartościową pożywkę dla wielu warzyw, drzewek owocowych i kwiatów. Mocno wspomaga rozwój roślin i zabezpiecza je przed wieloma chorobami i szkodnikami. Najczęściej stosowana jest w formie gnojówki, z której przygotowuje się oprysk. To nie jedyna postać, pod którą możesz ją wykorzystać. Świetnie sprawdzi się też przy sadzeniu m.in. pomidorów. Co więcej, tak się dobrze składa, że maj, czyli miesiąc, w którym najczęściej sadzi się pomidory, jest też miesiącem intensywnego wzrostu nowych, młodych pokrzyw. Z nazbieraniem jej też więc nie powinno być problemu.
Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu
Jak sadzić pomidory? Wykorzystaj pokrzywy dla ich osłony
Najprostszym sposobem na wykorzystanie pokrzyw przy sadzeniu pomidorów jest wrzucenie ich do dołka na krótko przed samym zasadzeniem. Wybierz w tym celu pięć, sześć młodych łodyg i umieść je w każdym dołku. Następnie przemieszaj je z ziemią i na końcu przykryj jej cienką warstwą. Teraz możesz zasadzić pomidory, tak jakbyś to zrobił zazwyczaj. Pokrzywy, które będę znajdować się w pobliżu rozwijających się korzeni, z czasem rozłożą się w glebie i dostarczą w ten sposób cennych składników odżywczych i ochronnych przed chorobami i szkodnikami.
Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!