Nigdy nie wylewam takiej wody. Dzięki niej moje koszule są idealnie białe
Zwykle traktujemy ją jak produkt uboczny i od razu wylewamy do zlewu. To poważny błąd! Woda ryżowa może przydać się w domu m.in. do prania. Podpowiadamy, jak ją wykorzystać.
Woda z gotowania lub płukania ryżu, podobnie jak ta z ziemniaków, może być bardzo przydatna. Zamiast ją wylewać, dodaj ją do prania. Dzięki temu łatwiej pozbędziesz się plam i odświeżysz białe rzeczy. Wyjaśniamy, jak używać wody ryżowej do prania.
Jakie właściwości ma woda ryżowa?
Woda ryżowa może być wykorzystywana w domu na wiele sposobów. Wszystko dzięki jej różnorodnym właściwościom. Picie jej pomaga na dolegliwości trawienne. Woda z gotowania lub płukania ryżu dobrze wpływa na włosy oraz skórę. Ta niepozorna substancja ma również właściwości przeciwutleniające i przeciwgrzybicze, dzięki czemu dobrze sprawdza się m.in. jako domowy nawóz dla roślin. Ale to nie wszystko. Woda ryżowa przyda się do czyszczenia blatów i urządzeń kuchennych, a także do prania.
Jak woda ryżowa przyda się do prania?
Woda ryżowa zapobiega wnikaniu plam w tkaniny, a także ułatwia usuwanie ich. Z powodzeniem zastępuje również krochmal. Dzięki stosowaniu jej w czasie prania, białe koszule czy pościel stają się lekko usztywnione i na długo pozostają nieskazitelnie białe. Kolor nie szarzeje i nie żółknie. Wystarczy wlać 1 szklankę wody z gotowania ryżu do bębna i uprać rzeczy. Możesz stosować krochmal z wody ryżowej również w tradycyjny sposób. Wlej go do miski i namocz odzież. Najlepiej ubrania wkładaj pojedynczo i delikatnie mieszaj, by preparat dobrze wsiąknął w tkaniny. Później odciśnij nadmiar wody i rozwieś rzeczy na suszarce. Możesz zacząć prasować je, gdy będą jeszcze lekko wilgotne.
W czym jeszcze można krochmalić ubrania?
Woda ryżowa dodawana do prania to tylko jeden ze sposobów krochmalenia rzeczy. Domowy krochmal zrobisz również z mąki ziemniaczanej.
- W dużym garnku zagotuj wodę.
- W osobnym naczyniu wymieszaj 1/2 szklanki wody z mąką ziemniaczaną. Mieszaj, aż powstanie jednolita zawiesina.
- Ilość skrobi uzależnij od tego, co zamierzasz krochmalić. Mocny krochmal do pościeli, firan czy obrusów wymaga użycia 1 łyżki mąki ziemniaczanej na każdy litr wody. Na słabszy krochmal do ubrań wystarczy 1 łyżeczka.
- Kiedy woda w garnku zacznie wrzeć, wlej do niej mieszankę wody i skrobi.