Wraca zwyczaj z PRL‑u. Trzepanie dywanów na śniegu ma sens
Początek nowego roku to czas, w którym wielu z nas bierze się za gruntowne porządki. Pozbywamy się nadmiaru rzeczy, ale też czyścimy miejsca, które nie były sprzątane od dawna. Wśród nich znajduje się dywan. Wyjaśniamy, jak przywrócić mu dawny wygląd najprostszym możliwym sposobem.
Dywan to jeden z tych elementów wyposażenia wnętrz, który nadaje niesamowitej przytulności. Niestety, na powierzchni dywanu bez przerwy osadza się kurz, brud i zanieczyszczenia, co sprawia, że po wypraniu szybko wygląda na brudny.
Jednym z najprostszych sposobów na przywrócenie mu dawnego wyglądu jest... trzepanie. Mogłoby się wydawać, że ta czynność to relikt PRL-u. To nieprawda. Warto zrobić to zimą, zwłaszcza podczas mrozu. W ten sposób pozbędziesz się kurzu i zanieczyszczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mycie łazienki 2023 STYCZEŃ
Jak prawidłowo trzepać dywan?
Trzepanie dywanów wydaje się być niepotrzebne. W końcu większość z nas ma w domu odkurzacz o dużej mocy ssącej. Po dokładnym odkurzeniu dywan nie powinien kryć w sobie żadnych zanieczyszczeń. Prawda jest taka, że odkurzacz nie dociera do głębokich warstw dywanu, w których to czai się kurz i piasek. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest trzepanie.
Mogłoby się wydawać, że nikt już tego nie robi. Wystarczy dobrze się rozejrzeć. Zimą i wiosną ten widok jest częstszy, niż można się spodziewać. Trzepanie dywanu na świeżym powietrzu ma wiele zalet. Pomaga pozbyć się nadmiaru kurzu, piasku i zabrudzeń. Trzepaczka jest w stanie pozbyć się ich nawet z głębokich warstw tzw. runa.
Co ważne, trzepanie dywanów na świeżym powietrzu redukuje ilość kurzu i roztoczy w domu. To bardzo ważne — zwłaszcza jeśli w mieszkaniu są alergicy. Jak prawidłowo trzepać dywan? Po ułożeniu dywanu na rurze zacznij uderzać w materiał trzepaczką. Zadawaj mocne uderzenia, nieustannie posuwając się w jednym kierunku, np. od lewej do prawej. Czynność powtarzaj dopóty, dopóki nie zauważysz, że z materiału nie wydobywa się już kurz.
Czy trzepanie dywanu zimą ma sens?
Pamiętasz, jak nasze babcie trzepały dywany na śniegu? Choć wtedy to mogło wydawać się bezsensowne, nie robiły tego bez powodu. Trzepanie dywanu na śniegu nie tylko odświeża tkaninę, ale też pozbywa się z niej związków pleśni, grzybów, roztoczy, a także innych, szkodliwych drobnoustrojów.
Chcesz odświeżyć dywan? Rozłóż go na śniegu. Pokrywa powinna być gęsta i puszysta. Dokładnie wytrzep go z obu stron. Po wytrzepaniu posyp go grubą warstwą śniegu i pozostaw tak na kwadrans. Po 15 minutach potrzyj tkaninę gęstą szczotką ryżową — tak pozbędziesz się resztek brudu. Na końcu, przewieś dywan na trzepaczce i ponownie go wytrzep. Po wyschnięciu będzie jak nowy.