PoradySprzątanieObsypałam brudnego mopa. Już nie wyobrażam sobie, by tak nie robić

Obsypałam brudnego mopa. Już nie wyobrażam sobie, by tak nie robić

Mop to narzędzie pomagające utrzymać czystość w domu, dlatego trzeba wiedzieć, jak go pielęgnować, by posłużył nam na długie miesiące. Po każdym użyciu należy posypać go specjalnym proszkiem, który zniweluje nieprzyjemny zapach, wywabi brud i odkazi narzędzie.

Jak wyczyścić mop? To prostsze niż myślisz
Jak wyczyścić mop? To prostsze niż myślisz
Źródło zdjęć: © Freepik | ethaphoto

Stary mop w łazience to prawdziwa zmora. Jest brudny, brzydko pachnie, a po umyciu podłogi zostawia sporo smug, które fatalnie prezentują się na podłodze. W tym momencie zaczynamy się zastanawiać, po co nam takie narzędzie, skoro bardziej brudzi, niż pomaga w codziennych porządkach? Zanim go wyrzucisz, koniecznie wypróbuj trik z sodą oczyszczoną i solą kuchenną, a stary mop przestanie odstraszać wyglądem i będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Co więcej, zaoszczędzisz pieniądze na nowym sprzęcie.

Zadbaj o regularne czyszczenie mopa

Zmywanie podłogi brudnym, starym mopem mija się nieco z celem. Tkanina, która dotyka powierzchni, jest pełna bakterii, brudu i zanieczyszczeń, które roznoszą się po całym domu wraz z kolejnym myciem podłogi. Samo dotykanie takiego "brudasa" nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem, lecz większość z nas nie jest świadoma tego, że to właśnie nieświadoma pielęgnacja mopa doprowadza takiego stanu.

Najgorsze, co możesz zrobić, to wstawić mokre narzędzie pracy do wiadra. Zapewnisz mu tam idealne środowisko do rozwoju bakterii. Już wkrótce pojawi się zapach stęchlizny, a ty zapewne kupisz nowy sprzęt, mimo że ten stary ma jeszcze szansę na odnowienie. Wystarczy specjalna mieszanka z dwóch kuchennych produktów, którą należy aplikować po każdym myciu. Pięć minut i mop będzie jak nowy!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki, które ułatwiają sprzątanie. Musisz je znać!

Jak skutecznie wyczyścić brudny mop?

Dobrze jest nie doprowadzać narzędzia do stanu krytycznego, gdyż wtedy możliwość jego wyczyszczenia zaczyna znacząco spadać. Najlepiej, gdy sprzęt ma wymienne końcówki, które łatwo ściągać i prać w rękach nawet przy pomocy wody i płynu do podłóg. Niektórzy decydują się na pranie w pralce, lecz to nie do końca dobry pomysł, gdyż włókna tego typu dość szybko się niszczą.

Mopowanie podłogi będzie przyjemniejsze, jeśli będziesz regularnie obsypywać mop
Mopowanie podłogi będzie przyjemniejsze, jeśli będziesz regularnie obsypywać mop© Freepik | vvoennyy

Najprostszy, a zarazem najtańszy sposób na odkażenie i świadomą pielęgnację mopa to zastosowanie mieszanki soli z sodą. Wystarczy przygotować ją w proporcji 1:1 i zasypać zwilżony mop. Pozostawiamy okład na pięć minut, by składniki aktywne miały szansę skutecznie zadziałać. Soda działa antybakteryjnie, zabija brzydkie zapachy, a sól dezynfekuje i usuwa brud. To ważne, by robić zabieg czyszczący po każdym użyciu. Tylko dzięki temu mamy pewność, że mop jest dobrze odkażony i można nim ze spokojem umyć podłogę — bez obrzydzenia i uczucia, że jest ona jeszcze brudniejsza niż wcześniej.