×
Wirtualna Polska

Posyp lub spryskaj tym końcówkę mopa. Nawet stary brud zniknie raz, dwa!

Jak czyścić mopa, aby móc go używać jak najdłużej? Poznaj te patenty i zobacz, jak łatwo możesz poradzić sobie z brudnymi końcówkami.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mopa do mycia podłóg używa chyba każdy. Bez względu na jego rodzaj, każda końcówka (płaska, obrotowa, sznurkowa) brudzi się jednakowo szybko. Niestety czasami bardzo trudno jest ją doprać, gdyż zanieczyszczenia i brud mogą wniknąć głęboko we włókna tkaniny.

Jak doczyścić końcówkę mopa?

Kiedy zauważamy, że końcówka mopa jest już brudna i nie da się jej doprać, to zwykle wymieniamy ją na nową. Jednak nie musisz tego robić. Wystarczy, że dowiesz się, jak ją skutecznie doczyścić. Najpierw wymieszaj ze sobą sól oraz sodę oczyszczoną w proporcji 1:1. Następnie taką substancją posyp końcówkę mopa i odczekaj godzinę. Po tym czasie wypłucz materiał pod bieżącą wodą bądź wypierz w pralce. Przekonasz się, że zanieczyszczenia zeszły. Co więcej, soda oczyszczona pochłonie nieprzyjemne zapachy i cała tkanina zostanie odświeżona oraz zdezynfekowana. Drugi patent wymaga użycia odplamiacza. Polej nim wymienny wkład i odczekaj ok. 5 minut. Po tym czasie umieść końcówkę w pralce, dodaj detergent i wypierz w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

jak czyścić mopa, fot. gettyimages

jak czyścić mopa, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Suszę pranie w kilka minut. Z tego prostego patentu aż głupio nie skorzystać

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z mopa?

Może zdarzyć się tak, że materiałowa końcówka mopa po każdym użyciu dość brzydko pachnie. Temu też da się zaradzić. Po myciu podłóg wkład zanurz w pojemniku z wrzącą wodą oraz detergentem (może być płyn do mycia naczyń). Następnie końcówkę dobrze wyciśnij i pozostaw do wyschnięcia. Postępuj tak za każdym razem, kiedy używasz mopa. Nieprzyjemny zapach jest spowodowany także długim przetrzymywaniem mopa w wodzie, dlatego staraj się tego nie robić. Ważne jest też to, jak prawidłowo suszyć mopa. Otóż ustaw go tak, aby końcówka znalazła się na górze. To najlepsza i najszybsza metoda suszenia. Dzięki niej powietrze będzie mogło swobodnie dostać się do każdego fragmentu materiałowej lub sznurkowej tkaniny. Możesz też suszyć swojego mopa na słońcu. Taka praktyka mu na pewno nie zaszkodzi.

jak czyścić mopa, fot. gettyimages

jak czyścić mopa, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Zawsze przed włączeniem pralki robię jedną rzecz. Przez to płacę za pranie połowę mniej!

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować