PoradyZwykłe zachłyśnięcie wodą bywa groźniejsze, niż sądzisz. Nie lekceważ tych objawów

Zwykłe zachłyśnięcie wodą bywa groźniejsze, niż sądzisz. Nie lekceważ tych objawów

wtórne utonięcie, fot. Getty Images
wtórne utonięcie, fot. Getty Images
01.07.2023 15:34

Zachłyśnięcie wodą podczas podtopienia może być groźniejsze, niż sądzisz. Wtórne utonięcie występuje nawet dobę po zdarzeniu. Nie lekceważ objawów, ponieważ brak właściwej reakcji może zakończyć się tragicznie.

Podczas zabawy nad wodą (również ogródkowym basenie) trzeba zachować szczególną ostrożność. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do podtopienia i związanego z nim zachłyśnięcia. Ryzyko jest tak samo poważne w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Nawet jeśli bezpośrednio po zdarzeniu nie dzieje się nic niepokojącego, bądź czujny, by nie zlekceważyć objawów wtórnego utonięcia. Mogą pojawić się nawet 24 godziny od wyjścia z wody. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak reagować.

Czym jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie to powikłanie po podtopieniu i związanym z nim zachłyśnięciu się wodą. Występuje stosunkowo rzadko, ale latem, gdy często odpoczywamy nad wodą, warto zdawać sobie sprawę z tego, na czym polega i czym grozi. Wtórne utonięcie występuje wtedy, gdy woda (nawet w niewielkiej ilości) dostaje się do dróg oddechowych. W efekcie dochodzi do obrzęku płuc. Objawy nie pojawiają się od razu po uratowaniu podtopionej osoby. Może się zdarzyć, że po wyjściu z wody będzie ona oddychać prawidłowo i czuć się dobrze. Symptomy wtórnego utonięcia pojawiają się dopiero po kilku godzinach lub dobie (w skrajnych przypadkach występują nawet po 72 godzinach) .

Wtórne utonięcie to skutek zachłyśnięcia wodą. Fot. Freepik
Wtórne utonięcie to skutek zachłyśnięcia wodą. Fot. Freepik

Jakie są objawy wtórnego utonięcia?

Wtórne utonięcie objawia się przede wszystkim problemami z oddychaniem, nasilającym się kaszlem, bólem w klatce piersiowej, zmęczeniem, sennością i ogólnym osłabieniem. Mogą pojawić się też zawroty głowy, nudności oraz wymioty. W przypadku dzieci najczęstszymi symptomami są problemy z koncentracją oraz wzmożona senność. Jeśli zauważysz te objawy po tym, jak ty lub twoje dziecko zachłysnęliście się wodą, powinieneś szybko działać. Brak reakcji na objawy wtórnego utonięcia może doprowadzić do obrzęku płuc, niedotlenienia, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, a nawet do zatrzymania krążenia.

Wtórne utonięcie może wystąpić kilka godzin po uratowaniu podtopionej osoby. Fot. Freepik
Wtórne utonięcie może wystąpić kilka godzin po uratowaniu podtopionej osoby. Fot. Freepik

Co robić, gdy wystąpiło wtórne utonięcie?

Jak wspomnieliśmy, odpowiednia reakcja na objawy wtórnego utonięcia jest bardzo ważna. Może uratować zdrowie i życie podtopionej osoby.

  • Jeśli osoba, która wcześniej zachłysnęła się wodą, zaczyna kaszleć, nie należy hamować tego odruchu. Pozwala on odblokować drogi oddechowe.
  • Jeśli kaszel nie przynosi ulgi lub nasila się, wezwij pogotowie. W czasie oczekiwania na karetkę ułóż poszkodowanego na brzuchu tak, by głowę miał poniżej klatki piersiowej. Uderz go kilka razy w przestrzeń między łopatkami. Jeśli to nie pomogło mu odkrztusić wody, zastosuj chwyt Heimlicha (stojąc za poszkodowanym, ułóż ramiona na wysokości jego nadbrzusza, a ręce zaciśnij w pięści — w tej pozycji naciskaj na przeponę, pociągając do siebie i lekko w górę). Nie stosuj go jednak u kobiet w ciąży i małych dzieci.
  • Jeśli poszkodowane jest dziecko, ułóż je na brzuchu na swoich kolanach z głową skierowaną do dołu. Podobnie jak w przypadku osoby dorosłej, energicznie uderzaj w przestrzeń między łopatkami, by ułatwić odkrztuszenie płynu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także