Wujek Zdzisek pokazał mi, jak czyścić dywaniki. Ten trik wymiata, dosłownie!
Codziennie korzystamy z niego, aby przedostać się z miejsca w miejsce. Mimo że pozornie spędzamy w aucie mało czasu, to i tak zbiera się w nim kurz oraz brud. Podpowiadamy, jak czyścić dywaniki samochodowe.
Regularne sprzątnie jego wnętrza jest tak samo ważne jak dbanie o stan techniczny samochodu. Nie ma nic bardziej niekomfortowego niż bałagan, który przeszkadza podczas jazdy. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym na wycieraczkach oraz dywanikach gromadzi się m.in. błoto lub śnieg. Okazuje się, że kompleksowe czyszczenie samochodu nie jest tak trudne jak się wydaje.
Jak czyścić dywaniki samochodowe?
Często skupiamy się na tapicerce, przez co zapominamy o dywanikach, które są bardzo ważnym elementem wyposażenia. Jednak trzeba dostosować ich sposób czyszczenia do rodzaju, z jakiego są wykonane. Gumowe dywaniki należy wyciągnąć z samochodu i porządnie wytrzepać. W kolejnym kroku warto sięgnąć po węża ogrodowego, aby wypłukać zgromadzony na nich brud. Dobrze jest użyć specjalistycznego szamponu do czyszczenia. Preparat nakładamy na dywanik, a następnie wcieramy szczoteczką lub szmatką w jego powierzchnię. Po kilku minutach wystarczy spłukać szampon i poczekać do całkowitego wyschnięcia gumy. Dywaniki wykonane z weluru trzeba przede wszystkim odkurzać, a jeśli jest taka możliwość to wyciągnąć i wytrzepać. Do tego najlepiej sprawdzi się odkurzacz, który bez problemu wciągnie zgromadzony brud.
Pozostałe sposoby czyszczenia wnętrza samochodu
- Do plam warto przygotować mieszankę czyszczącą. Do ciepłej wody należy wlać ocet w proporcji 1:1, a następnie nałożyć na zabrudzone miejsca. Po kilku minutach wystarczy przetrzeć plamy szmatką lub gąbką. Ocet ma właściwości mocno dezynfekujące, przez co szybko pozbędzie się brudu.
- Odkurzacz parowy sprawdzi się do dywaników wykonanych z materiału. Dzięki wysokiej temperaturze odkazi ich powierzchnię i pozbędzie się zapachu stęchlizny.
- Kiedy w samochodzie nie pachnie przyjemnie, to można sięgnąć po sodę oczyszczoną. Sprawdza się nie tylko w kuchni — pomoże też w skutecznym sprzątaniu. Ma właściwości niwelujące brzydkie aromaty. Wystarczy rozsypać ją na dywanikach lub tapicerce, a po kilku minutach je odkurzyć.