PoradyLajfhakiWyhoduj pelargonię, której pozazdroszczą wszyscy sąsiedzi! Wszystko zależy od sadzenia

Wyhoduj pelargonię, której pozazdroszczą wszyscy sąsiedzi! Wszystko zależy od sadzenia

Jak sadzić pelargonię, fot. Youtube/How’sItGrowing, 17m2garden
Jak sadzić pelargonię, fot. Youtube/How’sItGrowing, 17m2garden
20.05.2023 15:41

Pelargonia to roślina, która na przestrzeni lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Do jej głównych walorów należą kwiaty, które mogą występować w najróżniejszych kolorach, oraz kwitnienie — od wiosny aż do późnej jesieni. Podpowiadamy, jak sadzić pelargonię, aby długo cieszyła nasze oczy.

Roślina ta bardzo wiele wybacza w uprawie swoim właścicielom. Warto jednak wiedzieć, co lubi pelargonia i jak prawidłowo o nią dbać. Wtedy odwdzięczy się nam pięknymi kwiatostanami, które będą znakomicie zdobić balkony i tarasy.

Jak sadzić pelargonię?

Kwiaty te sadzi się najczęściej z sadzonek, po połowie maja. Można zrobić to wcześniej i stopniowo hartować roślinę, wystawiając ją na zewnątrz w cieplejsze dni. Warto zasadzić ją w glebie o odczynie obojętnym, czyli od 6,0 do 7,0 pH lub w ziemi ogrodowej. Jednak przed tym należy wykonać na spodzie doniczki drenaż z keramzytu na około 3 cm. Doniczka na balkon powinna mieć średnicę około 20 cm, a na taras dobrze sprawdzi się skrzynia o szerokości 15 cm. Zapewni to pelargonii dużo miejsca do wzrostu i pozwoli jej korzeniom dobrze się rozwinąć. Podczas sadzenia należy zostawić około 2-3 cm wolnej przestrzeni od góry doniczki tak, aby łatwo można było przeprowadzać podlewanie. Przed umieszczeniem sadzonki w podłożu, trzeba delikatnie wyciągnąć ją razem z ziemią z doniczki, a następnie obejrzeć jej bryłę korzeniową. W sadzeniu pelargonii ważne są także odstępy między nimi, które powinny wynosić około 20 cm, ponieważ rośliny będą się bardzo rozkrzewiać.

pelargonie na balkonie, fot. Pixabay
pelargonie na balkonie, fot. Pixabay

Pozostałe wymagania uprawne pelargonii

  • Nawożenie — pelargonie wymagają regularnego nawożenia odżywkami wielkoskładnikowymi dla roślin kwitnących lub domowymi nawozami, m.in. ze skórki bananowej.
  • Choroby i szkodniki — pojawiają się, kiedy kwiaty te są źle uprawiane, a najczęściej atakują je m.in. szara pleśń oraz przędziorki. Z tego względu należy podlewać pelargonie tak, aby nie moczyć ich liści.
  • Zimowanie — mimo że kwiaty są odmianą jednoroczną, to można spróbować je przezimować. Najlepiej w pomieszczeniu widnym i temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza.
  • Przycinanie — warto przyciąć je wiosną, zostawiając na każdym pędzie do około 6 oczek. Dzięki temu ładnie się zagęszczą i będą obficie kwitły. Nie zaleca się przycinania pelargonii na zimę, ponieważ grozi to przedwczesnym rozwinięciem nowych pędów.
jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik
jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także