Wyhoduj pelargonię, której pozazdroszczą wszyscy sąsiedzi! Wszystko zależy od sadzenia
Pelargonia to roślina, która na przestrzeni lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Do jej głównych walorów należą kwiaty, które mogą występować w najróżniejszych kolorach, oraz kwitnienie — od wiosny aż do późnej jesieni. Podpowiadamy, jak sadzić pelargonię, aby długo cieszyła nasze oczy.
20.05.2023 15:41
Roślina ta bardzo wiele wybacza w uprawie swoim właścicielom. Warto jednak wiedzieć, co lubi pelargonia i jak prawidłowo o nią dbać. Wtedy odwdzięczy się nam pięknymi kwiatostanami, które będą znakomicie zdobić balkony i tarasy.
Jak sadzić pelargonię?
Kwiaty te sadzi się najczęściej z sadzonek, po połowie maja. Można zrobić to wcześniej i stopniowo hartować roślinę, wystawiając ją na zewnątrz w cieplejsze dni. Warto zasadzić ją w glebie o odczynie obojętnym, czyli od 6,0 do 7,0 pH lub w ziemi ogrodowej. Jednak przed tym należy wykonać na spodzie doniczki drenaż z keramzytu na około 3 cm. Doniczka na balkon powinna mieć średnicę około 20 cm, a na taras dobrze sprawdzi się skrzynia o szerokości 15 cm. Zapewni to pelargonii dużo miejsca do wzrostu i pozwoli jej korzeniom dobrze się rozwinąć. Podczas sadzenia należy zostawić około 2-3 cm wolnej przestrzeni od góry doniczki tak, aby łatwo można było przeprowadzać podlewanie. Przed umieszczeniem sadzonki w podłożu, trzeba delikatnie wyciągnąć ją razem z ziemią z doniczki, a następnie obejrzeć jej bryłę korzeniową. W sadzeniu pelargonii ważne są także odstępy między nimi, które powinny wynosić około 20 cm, ponieważ rośliny będą się bardzo rozkrzewiać.
Zobacz także
Pozostałe wymagania uprawne pelargonii
- Nawożenie — pelargonie wymagają regularnego nawożenia odżywkami wielkoskładnikowymi dla roślin kwitnących lub domowymi nawozami, m.in. ze skórki bananowej.
- Choroby i szkodniki — pojawiają się, kiedy kwiaty te są źle uprawiane, a najczęściej atakują je m.in. szara pleśń oraz przędziorki. Z tego względu należy podlewać pelargonie tak, aby nie moczyć ich liści.
- Zimowanie — mimo że kwiaty są odmianą jednoroczną, to można spróbować je przezimować. Najlepiej w pomieszczeniu widnym i temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza.
- Przycinanie — warto przyciąć je wiosną, zostawiając na każdym pędzie do około 6 oczek. Dzięki temu ładnie się zagęszczą i będą obficie kwitły. Nie zaleca się przycinania pelargonii na zimę, ponieważ grozi to przedwczesnym rozwinięciem nowych pędów.