PoradyLajfhakiWyjmuję z chlebaka i czyszczę tapetę. Twórczość dzieci znika w mig

Wyjmuję z chlebaka i czyszczę tapetę. Twórczość dzieci znika w mig

jak czyścić tapetę, fot. Getty Images
jak czyścić tapetę, fot. Getty Images
24.08.2023 10:51

Już jedna rolka wystarczy, aby całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu charakteru. Prawidłowo położona może zamaskować mankamenty ścian, których nie zakryje żadna farba. Jednak okazuje się, że o nią też należy dbać. Podpowiadamy jak czyścić tapetę.

Podczas jej nakładania należy zachować ostrożność, ponieważ jeden nieprzemyślany ruch może popsuć efekt. Obecnie na rynku jest prawdziwe zatrzęsienie tapet w różnych wzorach i kolorach, a nawet z aplikacjami 3D. Mimo że na początku prezentują się okazale, to po czasie osiada na niech pył lub kurz. W efekcie nie wyglądają już tak zachwycająco, jak na początku.

Czy należy dbać o tapetę?

Mało osób wie, że tapety tak samo, jak pozostałe przedmioty w domu wymagają regularnego czyszczenia. Ważne jest to, aby systematycznie sprawdzać ich stan. Często może zdarzyć się, że tapeta samoistnie odchodzi od ściany, a nawet się poszarpie, przez co traci cały swój urok. Dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana, aby dobrać jak najlepsze metody pielęgnacji. Jeśli tylko zauważysz, że tapeta wymaga podklejenia, to nie zwlekaj, aż całkowicie się oderwie. Sięgnij po klej i przymocuj ją do ściany. Ważne jest także, aby zaimpregnować ją już po położeniu. Później łatwiej wyczyścisz trudne zabrudzenia. Środek do impregnacji dostępny jest w sklepach ogrodniczych i budowlanych.

Obraz

Jak czyścić tapetę?

Kupując tapetę, należy sprawdzić zalecenia producenta co, do jej czyszczenia. Zazwyczaj większość z nich dostępnych na rynku można myć, ale zawsze trzeba przeprowadzić test na niezbyt widocznym fragmencie. Miska z wodą i szmatka powinny wystarczyć, a wybrzuszenia lub plamy to poważny sygnał, że tapeta nie nadaje się do czyszczenia tym sposobem. Decydując się na detergent, warto wybrać mydło lub specjalistyczne preparaty przeznaczone do mycia tapet. Dzięki temu mamy pewność, że nie uszkodzimy jej struktury. Regularna pielęgnacja tapety powinna zacząć się od odkurzania jej przy użyciu miękkiej ściereczki. Natomiast problem zaczyna się, kiedy tapeta jest niezmywalna, a powstały na niej plamy. Wtedy należy sięgnąć po skórkę chleba i przetrzeć nią zabrudzenia.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także