PoradyLajfhakiWylej kilka kropel przy otworach po nornicach. Nie odważą się więcej pokazać

Wylej kilka kropel przy otworach po nornicach. Nie odważą się więcej pokazać

jak się pozbyć nornic z ogrodu fot. getty images
jak się pozbyć nornic z ogrodu fot. getty images

19.05.2023 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nornice to małe zwierzątka przypominające myszy, które uwielbiają podgryzać rośliny oraz tworzyć korytarze i tunele podziemne. Podpowiadamy jak się pozbyć nornic z ogrodu szybko i skutecznie.

Szkodniki te charakteryzują się rudawo-szarą sierścią oraz długością do maksymalnie 10 cm. Do ich ulubionych dań należą kwiaty, warzywa i owoce, które spotkają w ogrodzie. Szczególnie uwielbiają korzenie, korę drzewek, nasiona oraz zielone pędy roślin.

Naturalne środki odstraszające nornice

Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zapachy, a w szczególności oleju rycynowego, który drażni ich nozdrza. Dlatego warto wylać kilka kropel w pobliżu roślin oraz wejść do tunelów, a wytworzy on barierę ochronną przed nornicami. Przyprawy w walce z tymi gryzoniami sprawdzą się równie skutecznie, a pomoże przede wszystkim papryka chili w proszku. Zawiera ona substancję o nazwie kapsaicyna, która jest silnym odstraszającym nornice związkiem chemicznym. Warto też użyć czosnku i proszkowanego cynamonu i wysypać je wokół zaatakowanych przez szkodniki kwiatów.

patent na nornice, fot. gettyimages
patent na nornice, fot. gettyimages

Pozostałe sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu

  • Rośliny odstraszające gryzonie — warto zasadzić je w kilku miejscach lub włożyć kilka gałązek tui do tuneli nornic. W ogrodzie zasadź: wilkomlecz, gorczycę, miętę, czarną porzeczkę lub nostrzyk.
  • Niszczenie tuneli — to bardzo skuteczny sposób, który zablokuje nornicom drogę ucieczki. Wystarczy zalać je wodą i zasypać ziemią lub wsypać do nich karbid, który rozpuszczając się, wydziela śmierdzący dla nornic gaz.
  • Ochrona cebulek kwiatowych — podczas sadzenia warto wkładać je do ziemi w ażurowych koszyczkach, które będą wykonane z ocynkowanego drutu. Te plastikowe nornice mogą przegryźć.
  • Zabezpieczenie pni drzew — to również istotny element w walce z tymi szkodnikami. Korę drzewa należy owinąć słomą lub siatką, która zablokuje nornicom dostęp do pożywienia.
  • Pułapki dostępne w sklepach zadziałają tak samo, jak popularne pułapki na myszy.
  • Usunięcie roślinności — nadmierne skupisko roślin przyciąga do ogrodu nornice.
Jeśli widzisz takie tunele w ogrodzie, wypróbuj nasz sposób na nornice. Fot. Getty Images
Jeśli widzisz takie tunele w ogrodzie, wypróbuj nasz sposób na nornice. Fot. Getty Images

Co odstrasza nornice?

Jeśli problem nornic w ogrodzie jest nawracający, to trzeba zastanowić się nad zakupem kota lub psa, który skutecznie je wytropi oraz pozbędzie się ich. Można zaprosić do ogrodu od czasu do czasu pupila znajomych albo sąsiadów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także