PoradyLajfhakiWymieszaj z wodą i dodaj szczyptę przyprawy. Mrówki i mszyce znikną z ogrodu

Wymieszaj z wodą i dodaj szczyptę przyprawy. Mrówki i mszyce znikną z ogrodu

Szkodniki te najczęściej niszczą ogrodowe uprawy, potrafią podgryzać korzenie, zjadać liście, a nawet pić soki z łodyg roślin. Pozbycie się ich nie jest łatwe, ale naturalne metody szybko i skutecznie usuwają je z ogrodu. Podpowiadamy jak przygotować oprysk na mrówki.

oprysk na mrówki fot. freepik
oprysk na mrówki fot. freepik

14.06.2023 20:02

Owady te pełnią istotną funkcję w ekosystemie, ale tylko, kiedy jest ich mało. Jednak potrafią się szybko rozmnażać i rozprzestrzeniać po roślinach, a nawet tworzyć gniazda w domu. Wtedy zwalczenie ich jest konieczne oraz wymaga zastosowania preparatów, po których mrówki szybko uciekną.

Kiedy zwalczać mrówki?

Mrówki są ważne w przyrodzie. Ich podziemne tunele potrafią napowietrzać i spulchniać glebę. Owady te zwalczają też muchołówki oraz zjadają pozostałe martwe owady, a nawet myszy. Dodatkowo odchody mrówek zawierają fosfor i azot, przez co użyźniają glebę. Jednak na tym kończą się pozytywne aspekty mrówek, a zaczynają negatywne, ponieważ uszkadzają one pąki kwiatów i młode pędy roślin. Warto dodać, że często współpracują razem z mszycami, których wydzielinę zjadają. Ochraniają je też przed ich naturalnymi wrogami. Warto dodać, że mrówka hurtnica żółta przechowuje jaja mszyc w swoich gniazdach, a na wiosnę wynosi je na zewnątrz i umieszcza na liściach roślin. Poza tym mrówki często budują kopce w niewłaściwych miejscach np. na grządkach. Często nawet wprowadzają się do domów. Dlatego, jeśli w ogrodzie pojawiła się kolonia mrówek, to należy jak najszybciej się ich pozbyć, ponieważ nie zwiastuje ona niczego dobrego.

goździki na mrówki, fot. freepik
goździki na mrówki, fot. freepik

Oprysk na mrówki z 1 składnika

Do przygotowania potrzeba łupin z jednej cebuli i kilku ząbków czosnku, które należy wrzucić do miksera i wymieszać z wodą. Następnie trzeba dolać do mieszanki 1 litr ciepłej wody wraz ze szczyptą pieprzu cayenne. Po połączeniu wszystkich składników oprysk pozostawia się na noc, aby wzmocnić jego działanie. Dodatkowo można dodać 1 łyżeczkę mydła w płynie, które wytworzy na roślinie powłokę ochronną. Dopiero po 24 godzinach oprysk jest gotowy do użycia po rozcieńczeniu go z 1 litrem wody. Działanie preparatu skutecznie pomoże pozbyć się mrówek, jak również mszyc, ślimaków oraz gąsienic. Wystarczy spryskać zainfekowane rośliny oraz pamiętać o spodzie liści, ponieważ tam szkodniki najczęściej składają jaja. Oprysk wykonywać należy przynajmniej raz na tydzień, ale można go zwiększyć w przypadku dużej kolonii mrówek.

Obraz