PoradyLajfhakiZamiast zwalczać, przerób na nawóz! Zlikwidujesz dwa problemy jednocześnie

Zamiast zwalczać, przerób na nawóz! Zlikwidujesz dwa problemy jednocześnie

nawóz z mniszka lekarskiego, fot. Genialne.pl
nawóz z mniszka lekarskiego, fot. Genialne.pl

26.04.2023 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Często traktujemy go, jakby był chwastem. Tymczasem ta roślina ma wiele prozdrowotnych właściwości. Możesz również przerobić ją na nawóz dla ogrodowych roślin. Nawóz z mniszka lekarskiego to źródło cennych składników odżywczych.

Mniszek lekarski jest często mylony z mleczem polnym i traktowany jak chwast. Niedawno pisaliśmy, jak możesz odróżnić te rośliny. Choć mniszek ma wiele leczniczych właściwości i możesz przerobić go np. na syrop, jego obecność w ogrodzie — jak w przypadku większości samosiejek — zwykle nie jest pożądana. Zamiast zwalczać tę roślinę jak chwasty, możesz jednak wykorzystać ją do nawożenia swoich upraw. Podpowiadamy, jak w prosty sposób przygotować nawóz z mniszka lekarskiego.

Dlaczego warto zrobić nawóz z mniszka lekarskiego?

Mniszek, podobnie jak inne zioła polne, doskonale nadaje się do tego, by przerobić go na gnojówkę do nawożenia roślin. Taki nawóz jest w pełni naturalny i bogaty w składniki odżywcze. W przypadku mniszka lekarskiego preparat można zrobić z wykorzystaniem całej rośliny, łącznie z kwiatami. Dzięki temu nawóz będzie bogatszy w potas oraz fosfor. Dodatkową zaletą gnojówki z mniszka jest jej zapach — o wiele przyjemniejszy niż w przypadku tego rodzaju nawozów wykonanych z innych ziół. Co ważne, preparat z tej rośliny będzie miał odczyn lekko kwaśny i będzie odpowiedni również dla roślin kwasolubnych.

Nawóz z mniszka lekarskiego to świetny pokarm dla roślin. Fot. Genialne.pl
Nawóz z mniszka lekarskiego to świetny pokarm dla roślin. Fot. Genialne.pl

Jak przygotować nawóz z mniszka lekarskiego?

Przygotowanie nawozu z mniszka lekarskiego nie jest trudne, ale wymaga czasu. Zapełnij wiadro do 1/3 objętości porwanymi kwiatami, kłączami i liśćmi. Następnie zalej je do pełna wodą i odstaw w ciemne miejsce. Pozostaw tam na 3 tygodnie. Od czasu do czasu zaglądaj do schowka i mieszaj zawartość wiadra. Kiedy mieszanka sfermentuje, odcedź ją. Nawóz jest gotowy. Stosuj go po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10. Mniejsze rośliny podlewaj 1/2 l nawozu, a większe 1 l. Nierozcieńczonej gnojówki z mniszka możesz użyć do przyspieszenia rozkładu kompostu.

Nawóz z mniszka lekarskiego zrobisz w 3 tygodnie. Fot. Getty Images
Nawóz z mniszka lekarskiego zrobisz w 3 tygodnie. Fot. Getty Images

Jak przygotować oprysk z mniszka lekarskiego na mszyce?

Z mniszka lekarskiego możesz zrobić nie tylko nawóz dla roślin. Ten niepozorny kwiat doskonale nadaje się do przygotowania oprysku na mszyce i inne szkodniki. W tym przypadku potrzebujesz 200-300 g samych kłączy oraz liści mniszka. Zalej je 10 l wody i parz przez 2-3 godziny. Po upływie tego czasu natychmiast wykonaj oprysk. Nie zostawiaj preparatu do ponownego użycia. Oprysk możesz wykonywać tylko świeżo przygotowaną mieszanką.

Nawóz z mniszka lekarskiego to doskonały sposób na pozbycie się mszyc. Fot. Getty Images
Nawóz z mniszka lekarskiego to doskonały sposób na pozbycie się mszyc. Fot. Getty Images

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód cię zaskoczy!

mszycenawózmniszek lekarski