PoradyLajfhakiZamiast zwalczać, przerób na nawóz! Zlikwidujesz dwa problemy jednocześnie

Zamiast zwalczać, przerób na nawóz! Zlikwidujesz dwa problemy jednocześnie

nawóz z mniszka lekarskiego, fot. Genialne.pl
nawóz z mniszka lekarskiego, fot. Genialne.pl

26.04.2023 15:59

Często traktujemy go, jakby był chwastem. Tymczasem ta roślina ma wiele prozdrowotnych właściwości. Możesz również przerobić ją na nawóz dla ogrodowych roślin. Nawóz z mniszka lekarskiego to źródło cennych składników odżywczych.

Mniszek lekarski jest często mylony z mleczem polnym i traktowany jak chwast. Niedawno pisaliśmy, jak możesz odróżnić te rośliny. Choć mniszek ma wiele leczniczych właściwości i możesz przerobić go np. na syrop, jego obecność w ogrodzie — jak w przypadku większości samosiejek — zwykle nie jest pożądana. Zamiast zwalczać tę roślinę jak chwasty, możesz jednak wykorzystać ją do nawożenia swoich upraw. Podpowiadamy, jak w prosty sposób przygotować nawóz z mniszka lekarskiego.

Dlaczego warto zrobić nawóz z mniszka lekarskiego?

Mniszek, podobnie jak inne zioła polne, doskonale nadaje się do tego, by przerobić go na gnojówkę do nawożenia roślin. Taki nawóz jest w pełni naturalny i bogaty w składniki odżywcze. W przypadku mniszka lekarskiego preparat można zrobić z wykorzystaniem całej rośliny, łącznie z kwiatami. Dzięki temu nawóz będzie bogatszy w potas oraz fosfor. Dodatkową zaletą gnojówki z mniszka jest jej zapach — o wiele przyjemniejszy niż w przypadku tego rodzaju nawozów wykonanych z innych ziół. Co ważne, preparat z tej rośliny będzie miał odczyn lekko kwaśny i będzie odpowiedni również dla roślin kwasolubnych.

Nawóz z mniszka lekarskiego to świetny pokarm dla roślin. Fot. Genialne.pl
Nawóz z mniszka lekarskiego to świetny pokarm dla roślin. Fot. Genialne.pl

Jak przygotować nawóz z mniszka lekarskiego?

Przygotowanie nawozu z mniszka lekarskiego nie jest trudne, ale wymaga czasu. Zapełnij wiadro do 1/3 objętości porwanymi kwiatami, kłączami i liśćmi. Następnie zalej je do pełna wodą i odstaw w ciemne miejsce. Pozostaw tam na 3 tygodnie. Od czasu do czasu zaglądaj do schowka i mieszaj zawartość wiadra. Kiedy mieszanka sfermentuje, odcedź ją. Nawóz jest gotowy. Stosuj go po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10. Mniejsze rośliny podlewaj 1/2 l nawozu, a większe 1 l. Nierozcieńczonej gnojówki z mniszka możesz użyć do przyspieszenia rozkładu kompostu.

Nawóz z mniszka lekarskiego zrobisz w 3 tygodnie. Fot. Getty Images
Nawóz z mniszka lekarskiego zrobisz w 3 tygodnie. Fot. Getty Images

Jak przygotować oprysk z mniszka lekarskiego na mszyce?

Z mniszka lekarskiego możesz zrobić nie tylko nawóz dla roślin. Ten niepozorny kwiat doskonale nadaje się do przygotowania oprysku na mszyce i inne szkodniki. W tym przypadku potrzebujesz 200-300 g samych kłączy oraz liści mniszka. Zalej je 10 l wody i parz przez 2-3 godziny. Po upływie tego czasu natychmiast wykonaj oprysk. Nie zostawiaj preparatu do ponownego użycia. Oprysk możesz wykonywać tylko świeżo przygotowaną mieszanką.

Nawóz z mniszka lekarskiego to doskonały sposób na pozbycie się mszyc. Fot. Getty Images
Nawóz z mniszka lekarskiego to doskonały sposób na pozbycie się mszyc. Fot. Getty Images

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód cię zaskoczy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także