PoradyWyskakują ci reklamy związane z ostatnią rozmową? Wyłącz podsłuch w telefonie

Wyskakują ci reklamy związane z ostatnią rozmową? Wyłącz podsłuch w telefonie

Jak wyłączyć podsłuch w telefonie? Fot. Freepik
Jak wyłączyć podsłuch w telefonie? Fot. Freepik
30.08.2023 17:15

Czasem nie zastanawiamy się nad tym, jakie uprawnienia dajemy stronom internetowym czy aplikacjom w naszych telefonach. To poważny błąd, ponieważ większość z nich wykorzystuje dostęp do mikrofonu, by zbierać próbki dźwiękowe, które mogą zdradzać nasza prywatność. Oto sposób, jak wyłączyć taki podsłuch.

Zauważyłeś, że czasem po rozmowie na jakiś temat, widzisz w internecie mnóstwo związanych z nim reklam? To nie jest przypadek. Tak działają podsłuchy karty SIM, aplikacji oraz stron internetowych. Jeśli niechcący lub przez nierozwagę zezwolisz telefonowi i zainstalowanym w nim programom na zbyt szeroki dostęp do mikrofonu, możesz być podsłuchiwany. Jeśli chcesz chronić swoją prywatność, podpowiadamy, jak wyłączyć podsłuch w telefonie.

Jak wyłączyć podsłuch karty SIM?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy karta SIM jest na podsłuchu. Wejdź w Telefon lub Połączenia. Wystukaj na klawiaturze *#21# lub *#62# i rozpocznij połączenie. Na ekranie wyświetli się informacja, czy twoje połączenia, wiadomości lub dane są gdzieś przekierowywane. Jeśli we wszystkich pozycjach wskazano na nieprzekierowane lub wyłączone, oznacza to, że nikt nie podsłuchuje twojej karty SIM. Jeśli przy którejkolwiek pozycji pojawia się numer telefonu, to znak, że właśnie on cię podsłuchuje. W pierwszej kolejności sprawdź, czy nie jest to numer poczty głosowej twojego operatora (może się tak zdarzyć i nie powinno cię to niepokoić). Jeśli wskazany numer to nie poczta głosowa, powinieneś wyłączyć podsłuch karty SIM. Na klawiaturze wybierz ##00# i rozpocznij połączenie. Po chwili na ekranie wyświetli się komunikat z informacją o zakończeniu przekierowywania połączeń.

Jak wyłączyć podsłuch karty SIM? Fot. Freepik
Jak wyłączyć podsłuch karty SIM? Fot. Freepik

Jak sprawdzić, czy masz podsłuch w przeglądarce internetowej?

Niektóre strony internetowe proszą o dostęp do twojego mikrofonu, by móc cię podsłuchiwać i na tej podstawie przesyłać ci oferty czy wyświetlać reklamy. Aby sprawdzić, które strony mają dostęp do mikrofomu w twoim smartfonie z Androidem, wejdź w przeglądarkę internetową, a następnie kliknij trzy kropki znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu. Znajdź zakładkę Ustawienia witryn i kliknij. Wybierz z listy opcję Mikrofon, a wyświetli ci się lista stron, które mają dostęp do twojego mikrofonu. Aby wyłączyć podsłuch, po prostu kliknij daną pozycję z listy i wybierz opcję Blokuj.

Jak wyłączyć podsłuch w przeglądarce internetowej? Fot. Freepik
Jak wyłączyć podsłuch w przeglądarce internetowej? Fot. Freepik

Jak wyłączyć podsłuch w aplikacjach?

Każda aplikacja w twoim smartfonie może prosić o dostęp do mikrofonu. Niektóre potrzebują go ze względu na swoją specyfikę i oferowane funkcje, ale nie wszystkie. Aby sprawdzić, które programy mogą cię podsłuchiwać, wejdź w Ustawienia telefonu. W przypadku telefonów z Androidem w wyszukiwarce wpisz Uprawnienia, a następnie wybierz opcję Mikrofon. Jeśli masz telefon pracujący na systemie iOS, w wyszukiwarkę możesz wpisać po prostu Mikrofon. W obu przypadkach zobaczysz listę aplikacji, które mają dostęp do mikrofonu lub go nie mają. Zablokowanie dostępu do mikrofonu na telefonie z Androidem wymaga kliknięcia na nazwę aplikacji i wybrania opcji Odmów. W systemie iOS powinieneś natomiast skorzystać z suwaka po prawej stronie ekranu.

Jak wyłączyć podsłuch w aplikacjach? Fot. Freepik
Jak wyłączyć podsłuch w aplikacjach? Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także