PoradyLajfhakiZanim połączysz się z publicznym Wi-Fi, musisz być świadomy tych 10 zasad. Inaczej ryzykujesz!

Zanim połączysz się z publicznym Wi‑Fi, musisz być świadomy tych 10 zasad. Inaczej ryzykujesz!

WiFi w miejscach publicznych, fot. Freepik
WiFi w miejscach publicznych, fot. Freepik

31.07.2023 16:00

Bez wątpienia, dostęp do darmowego Wi-Fi w miejscach publicznych jest niezwykle wygodny. Pozwala na korzystanie z internetu bez konieczności wykorzystywania własnych pakietów danych, co przekłada się na oszczędność pieniędzy. Niemniej jednak, czy zdajesz sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, które niesie za sobą korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi? Takie sieci mogą być niebezpieczne i narażać cię na utratę pieniędzy z konta bankowego!

W związku z powyższym postanowiliśmy przygotować zestaw wskazówek, które pomogą uniknąć stania się ofiarą oszustw internetowych podczas korzystania z Wi-Fi w miejscach publicznych.

Jak być bezpiecznym w sieci podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi?

  • Nie dokonuj zakupów online, korzystając z publicznego Wi-Fi. W ten sposób narażasz się na ryzyko, że złodzieje będą mieli łatwy dostęp do twoich danych, haseł i kodów. Następnym razem, gdy zalogujesz się na swoje konto, możesz zauważyć, że twoje pieniądze zniknęły.
  • Jeśli nie korzystasz z internetu, wyłącz Wi-Fi. Dzięki temu oszczędzisz baterię swojego urządzenia, zablokujesz drogę do twoich kont dla potencjalnych oszustów i unikniesz irytujących wiadomości reklamowych.
  • Rozważ skorzystanie z sieci VPN (ang. Virtual Private Network — Wirtualna Sieć Prywatna). Pozwoli ci to na utrzymanie anonimowości w trybie online: wprowadzane witryny będą widoczne w sieci wirtualnej IP, a nie w twojej. Zazwyczaj korzystanie z sieci VPN nie jest drogie, a wiele dostawców oferuje tę usługę za darmo.
  • Nie pozwól swojemu urządzeniu zapamiętywać sieci. Większość urządzeń automatycznie zapamiętuje i łączy się z hotspotem, z którym połączyło się przynajmniej raz wcześniej. To niestety nie jest dobre dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ w ten sposób ktoś może łatwo uzyskać dostęp do naszych danych.
co zakłóca wifi, fot. freepik
co zakłóca wifi, fot. freepik

Sposobów na bezpieczeństwo podczas korzystania z Wi-Fi w miejscach publicznych jest więcej

  • Zwracaj uwagę na nazwę sieci. Hakerzy często tworzą sieci o nazwach podobnych do tych, które już istnieją w pobliżu. Autentyczny punkt dostępu zazwyczaj wymaga hasła, podczas gdy fałszywy jest dostępny za darmo.
  • Zainstaluj program antywirusowy. Zawsze korzystaj z najnowszych wersji takiego oprogramowania, ponieważ cyberprzestępcy nie śpią i ciągle wymyślają nowe sposoby na kradzież naszych danych. Oprogramowanie antywirusowe ostrzega również przed potencjalnie niebezpiecznymi połączeniami Wi-Fi.
  • Wybierz sieci z uwierzytelnianiem dwustopniowym. Sieć, która nie wymaga żadnych dodatkowych czynności, aby się w niej zalogować, może budzić podejrzenia. Wybierz taką, która wymaga uzupełniających potwierdzeń.
  • Zawsze korzystaj z zaszyfrowanych haseł. Mimo że wydaje się to oczywiste, wiele osób zapisuje hasła w swoich urządzeniach. Taka nieostrożność może nas kosztować wiele. Staraj się nie "zapamiętywać" tak ważnych danych w swoim komputerze czy telefonie.
  • Zwracaj uwagę na sposób, w jaki są zapisywane strony. Fałszywe sieci mogą przekierować cię na nieznane witryny. Jeśli zauważysz dziwne znaki w adresie internetowym, najprawdopodobniej oznacza to, że dana strona nie jest prawdziwa.
  • Zawsze korzystaj z bezpiecznych połączeń. Można je łatwo zidentyfikować po tym, że URL zaczyna się od "https://", a nie od zwykłego "http://".
WiFi w miejscach publicznych, fot. Gettyimages
WiFi w miejscach publicznych, fot. Gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także